Tegnap - a vártnál egy nappal korábban - megszületett a cseh vagyonkezelők döntése: három cég marad versenyben az Unipetrol privatizációs tenderén - közölte a Bloomberg hírügynökség Marek Zemanra, a cseh pénzügyminisztérium szóvivőjére hivatkozva. A listán ott van a Mol is, ami arra utal, hogy a mégoly sokirányú tevékenységben érdekelt cseh holdingcégben is komoly fantáziát lát a kelet-közép-európai olajipar privatizációjában eddig vezető szerepet játszó magyar olajtársaság.
A mostani ügyletben azonban már komoly ellenféllel is szembekerülhet a Mol, versenytársai között ugyanis a lengyel PKN Orlen mellett - amellyel, tekintettel a két cég együttműködésére vonatkozó szándéknyilatkozatra egy megegyezés is könnyen elképzelhető - ott van a Royal Dutch Shell is. Az utóbbi cég pedig kemény ellenfél lehet, hiszen Európa második legnagyobb olajtársasága lévén nagyságrendekkel nagyobb gazdasági erővel rendelkezik, mint az elmúlt évek sikeres működése után is legfeljebb a világ középmezőnyéhez közelítő Mol.
A három társaság beadott ajánlatairól konkrét információt egyelőre nem hoztak nyilvánosságra, de korábban a cseh kormány bevételi elvárását 15 milliárd koronára tették. A kínált árról a héten bizonytalan találgatások is megjelentek, a Shellnek 11-13, a PKN-nek 9-10, a Molnak pedig 7-9 milliárdos ajánlatot tulajdonítanak. Ezek azonban csupán az ilyenkor szokásos találgatások, esélysorrendre következtetni ebből még korai lenne.
