A karácsonyi ünnepek kezdete előtti napon, kedden tett közzé egy a hasonló bejelentéseknél valamivel érdekesebb hírt a Mol Rt. a sajátrészvény-állományában bekövetkezett változásról. Eszerint a Slovintegra és a Slovbena társaságok a náluk levő 9 millió 817 ezer 578 darab C sorozatú, 1001 forint névértékű részvényből 1 millió 179 ezer 369 darabot a Mol tulajdonában lévő, 1000 forint névértékű, A sorozatú Mol-törzsrészvényre cseréltek. A Mol ezért összesen 1 millió 180 ezer 548 A sorozatú saját részvényét adta oda, úgyhogy sajátrészvény-állománya ennyivel csökkent ezekből (3 millió 107 ezer 558 maradt), a C sorozatból pedig értelemszerűen a fent említett mennyiséggel nőtt.
A saját részvényekkel folyó, bűvészkedésre emlékeztető tranzakciókhoz a magyar tőkepiac közönsége már hozzászokhatott, hiszen mi másnak lehetne nevezni ezen papíroknak a gt. rendelkezései miatti évenkénti eladását és azonnali újravételét. Most azonban a cserével is meg kell ismerkednünk, ami ráadásul váratlan is. A tranzakció magyarázata a közleményben meglehetősen szűkszavúan csak annyi, hogy arra a 2002. novemberi, a szlovák társaságokkal kötött szerződés - amellyel a magyar olajtársaság többségbe került a Slovnaftban - kötelezte a Molt.
A teljes érthetőséghez azért hozzátartozik, hogy erre a cserére nem került volna sor, ha nem fullad kudarcba a december elejére tervezett nyilvános részvényértékesítés. (Nem is kerülhetett volna, hiszen akkor a Molnak nem lett volna elegendő saját részvénye, amit adni tudott volna.) Ráadásul a szeptember 1-jei Mol-közgyűlés határozata értelmében a szlovák társaságoknál levő C sorozatú részvények a tranzakció sikere esetén teljes egészében átalakultak volna A sorozatúakká, szükségtelenné téve a cserét. Ennek feltétele az lett volna, hogy a magyar állam részesedése a Molban a jelenlegi alá csökkenjen.
Mindenesetre a mostani cserével a korábbi Slovnaft-tulajdonosok olyan, közel 1,2 milliós Mol-csomaghoz jutottak, amelynek eladásától csak a szerződés megkötésekor három évre vállalt részleges eladási korlátozás tarthatja vissza őket. Mivel a szerződés ezen részleteit nem hozták nyilvánosságra, jelenleg nem ismert, hogy ezeket a papírokat szlovák tulajdonosaik végül is eladhatják-e, vagy sem, esetleg a Molnak elővételi joga van-e rájuk. Mindenesetre feltételezhető, hogy korábban azért jelölték meg a december 23-i időpontot, hogy a Slovbena és a Slovintegra pénzhez juthasson, ami akár a most cserélt csomag közeli piacra kerülését is jelentheti.
