Tizenkét pályázó jelentkezett az Unipetrol privatizációs tenderére, közülük a cseh vagyonkezelő szervezet bizottsága hatot már be is fogadott - tudósított az MTI híre alapján az Index. A pályázók között ott van a Mol-BorsodChem páros, rajtuk kívül befogadták és részvételi engedélyt adtak a lengyel PKN Orlennek, a cseh Agrofertnek, a Csehországhoz és Szlovákiához is köthető Penta-csoportnak, az olasz Agipnak és a kazah KazMunaiGaznak. A másik hat pályázótól további kiegészítéseket várnak.
A cseh Agrofert korábban már megnyerte a jogot az Unipetrol megvételére, ez azonban akkor nem teljesen egyértelmű okok miatt meghiúsult. Nem vett részt viszont a mostani pályázaton a korábban a Mollal közösen fellépő OMV. A végleges ajánlatokat egyébként január 12-ig kell benyújtani.
A cseh nemzeti vagyonkezelő alelnöke, Pavel Kuta elmondta, hogy több pályázó csupán az Unipetrol egyes részei iránt érdeklődik, és sokuk nyitott arra, hogy a későbbiekben közös konzorciumot hozzon létre a privatizációs ügyletre. Ez az Unipetrol esetében nem is meglepő, hiszen a 62,99 százalékban a vagyonkezelő tulajdonában álló cég valójában egy holding, amely számos tevékenységi körben érdekelt. Van olajfinomítója - a Ceska Rafinerska -, vegyipari cégei - a Kaucuk és a Chemopetrol -, és övé az ország legnagyobb benzinkúthálózata, a Benzina is. A társaság egyébként az idei év első kilenc hónapjában közel 50 milliárd koronás forgalmat és 87 millió koronás nyereséget ért el a cseh könyvviteli szabályok szerint. A cég március végére várható eladásából 10-15 milliárd korona bevételt vár a cseh kincstár.
