Javában zajlik a Mol-részvényjegyzés, de a társaság eközben sem tétlenkedik: lehívta a TVK alaptőkéjének 9,83 százalékát kitevő részvénycsomagra szóló vételi opcióját. A Mol részesedése ezzel a korábbi 34,5 százalékról 44,3 százalékra nőtt a vegyipari társaságban. Az opció kötelezettje a magyar tőkepiacon korábban az Édász nagytulajdonosaként elhíresült Matura GmbH volt, a Deutsche Bank-csoport egyik társasága. A Mol pénteken közreadott közleménye szerint ennek az opciónak a lehívása összhangban van a társaság stratégiájával, amelynek meghatározó eleme a petrolkémiai üzletág fejlesztése.
Az opció lehívása a befektetők szempontjából mindenképpen pozitív döntésnek mondható, annak ellenére, hogy feltételezhetően több mint 11 milliárd forinttal csökkenti az olajcég likviditását. A TVK-val kapcsolatos viszonyok ugyanis a vállalatért folytatott, a magyar tőkepiac történetének minden bizonnyal legnagyobb felvásárlási harca óta - amely a Mol győzelmével végződött - nem teljesen tiszták.
Az olajtársaság többségi tulajdonosként irányítja a TVK-t már évek óta, miközben mostanáig a részvényeknek alig több mint harmadát birtokolta. A maradék 17,8 százalékos csomag két másik tulajdonos, az MKB és a most kilépett Matura GmbH tulajdonában van, illetve volt. Eközben a társaság nyilvános értékesítési tájékoztatójának megfogalmazása szerint a Matura tulajdonában lévő TVK-csomag az IFRS (nemzetközi számviteli szabályok) szerint a társaság tulajdonában álló részvénycsomagnak tekintendő. A mostani lépéssel a Mol csak a már amúgy is fennálló helyzetet tette tisztába. Ez tulajdonképpen nem meglepő, hiszen a Maturával 2001. március 5-én megkötött és azóta többször módosított szerződés ez év utolsó napján amúgy is lejárt volna.
Egyelőre nem tudni viszont, hogy mi lesz a sorsa a 2004. március 31-ig szóló, MKB-val kötött, vételi és eladási kötelezettséget is tartalmazó megállapodásnak, amely 8 százaléknyi részvényt érint. Lehetséges, hogy a Mol ezt is hamarosan lehívja, ami azt eredményezné, hogy formálisan is 50 százalék fölé kerül a TVK-ban. Érdekes jogi kérdés, hogy ebben az esetben keletkezne-e vételi kötelezettsége az olajtársaságnak a neki ezután részvényeiket felajánló TVK-részvényesekkel szemben. A jogi helyzet ezzel kapcsolatban bizonytalan, a Gt. konszernszabályaira való hivatkozás a vétel kikényszerítésére jogászok szerint nem biztos, hogy egy bíróság előtt is megállná a helyét.
