November 27-től indul és december 5-ig tart a Mol hazai és nemzetközi részvényeladása, amely várhatóan a Budapesti Értéktőzsde történetének az 1997-es első Matáv-értékesítést követő második legnagyobb értékű tranzakciója lesz. Az ügylet méretéhez jelentős mértékben hozzájárul az a tegnap nyilvánosságra került tény, hogy a Mol maga is részt vesz benne. Az ÁPV által eladni kívánt, minimálisan 9 millió 840 ezer, maximálisan 14 millió 760 ezer darab részvény mellé ugyanis az olajtársaság is odateszi a maga sajátrészvény-csomagját, egészen pontosan 4 millió 260 ezer darabot.
A kombinált, nyilvános és zártkörű értékesítés során maximálisan felkínálható részvények összmennyisége így eléri a 19 millió 20 ezer darabot, a Mol 108 milliárdos alaptőkéjének 17,6 százalékát. Az elérhető összbevétel a tegnapi tőzsdei záróáron számolva meghaladhatja a 124 milliárd forintot, azaz az 575 millió dollárt, ennek 23,4 százaléka azonban magát az olajcéget illeti. (A saját részvényeket a társaság az utolsó átkötés óta 6035 forintos áron tartja nyilván.)
A hazai befektetőket leginkább érdeklő kedvezmények meglehetősen gálánsak, hiszen a honi magánszemélyek alig 2500 forint befizetésével már jegyezhetnek részvényeket. Ráadásul aki 2004. március 29-ig megtartja részvényeit, további 500 forint kedvezményt kap. Mindez jegyzőnként legfeljebb 200 részvényre vonatkozik; az ilyen feltételekkel kínált részvények mennyisége összesen 492 ezer darab, és a kártyaleosztásos módszerrel osztják szét a befektetők között. Ez meglehetősen kis mennyiség, 2460, maximális mennyiségre leadott jegyzés után már azt jelenti, hogy csökken az egy jegyző által kedvezménnyel kapott részvények mennyisége. A fennmaradó vételárrészlet bármikor kifizethető, de 2004. szeptember 1-jéig le kell róni, természetesen levonva belőle a március 29. után már járó 500 forintot.
A hazai magánszemélyek, illetve a kedvezményes jegyzésből kizárt, intézményi befektetőnek nem minősülő belföldi gazdálkodó szervezetek ezenfelül leadhatnak egy másik jegyzést is. Ennél azonnal be kell fizetni a teljes maximumárat, amit november 26-án tesznek majd közzé. (Ezt - a kibocsátás összes részletével és az olajcég teljes bemutatásával együtt - a lapunk aznapi számának mellékleteként megjelenő teljes Mol-tájékoztató tartalmazni fogja.) Az ebben a körben egy jegyző által leadható maximális jegyzés 1500 darabra szólhat. Ilyet a kedvezményes jegyzésben részt vevő magánszemélyek is leadhatnak, ez nem érinti kedvezményes csomagjukat.
Az ilyen igényléseket a kedvezményes jegyzések után elégítik ki. Ha az eredeti 492 ezer darabos mennyiségből már nem jutna, az ÁPV dönthet úgy, hogy megemeli a nem intézményeknek szánt mennyiséget maximálisan 984 ezer részvénnyel, amiből először a teljes áron jegyzőknek ad, és ha marad, akkor újra a kedvezményes jegyzőknek.
Mindezek a mennyiségek azonban eltörpülnek az intézményeknek eladható 17,5-18,5 milliónyi részvényhez képest. Ők lesznek a nagy vevők, az ő vételi érdeklődésüktől függ a kialakuló végleges értékesítési ár, amelyet december 8-án határoznak meg és december 9-én jelentenek be. Ezt az árat fogják fizetni a hazai jegyzők - ebből adják a kedvezményt is -, kivéve ha olyan nagy lenne az érdeklődés, hogy ez a hazai maximális árat meghaladná. Ebben az esetben az összes nem intézményi hazai jegyzésnél az előre meghirdetett maximális árat veszik figyelembe, az intézményi jegyzők viszont a magasabb végleges értékesítési árat fizetik.
Az intézmények számára november 26-án kezdődik az ilyenkor szokásos népszerűsítő road-show Budapesten, majd folytatódik a világ jelentősebb nagyvárosaiban december 8-ig. A vételi ajánlatokat december 3-tól 8-ig tehetik majd be az érdeklődő befektetési alapok és más intézményi vevők.
A hazai jegyzők 184 értékesítési helyen jegyezhetnek a Raffeisen Bank, a CA-IB, a HVB Bank, a CIB Bank, az Inter-Európa Bank és a takarékszövetkezetek kijelölt fiókjaiban. Meghatalmazást csak egyet lehet benyújtani, viszont lesz gyorsított jegyzés, azaz elhozhatók előbb a jegyzési ívek, és akinek van számlája az adott banknál, annak nem kell majd sorban állnia.
Az FHB sikere után a tőkepiac és a magyar kisbefektetők szempontjából az idei évet méltó módon koronázhatja meg a Mol-részvények értékesítése. A tranzakciókat előreláthatóan december 15-éig számolják el, ekkor kerülhetnek a befektetők értékpapírszámláira a részvények, illetve az az összeg, ami a vételárból és a meg nem kapott részvények után esetleg visszajár. Ezután derülhet majd ki, hogy a részvény későbbi tőzsdei pályafutása - erre az időszakra az ÁPV az ilyenkor szintén szokásos green shoe, azaz túljegyzési opcióra 1 millió 968 ezer részvényt tesz félre a teljes felkínálható mennyiségből - is igazolja-e majd befektetők várakozásait.
