BUX 139914.10 0,21 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harmincmilliárdos negyedévet zárt a Mol

Minden eddiginél magasabb eredménye ellenére a Mol nem tudta elkápráztatni a befektetőket. Az olajcég részvényének árfolyama – az OTP-papírokhoz hasonlóan – több mint 3 százalékos csökkenéssel reagálta le a várakozások miatt pozitív meglepetést már nem hozó jelentést.

2003. november 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Történetének eddigi legmagasabb eredményéről, 29,8 milliárd forint nettó nyereségről számolt be a Mol harmadik negyedéves gyorsjelentésében. A kedvező iparági környezetben – nem következett be a finomítói árréseket általában erősen szűkítő olajárcsökkenés, amit az iraki háborút befejezése után a szakértők vártak, az olajcég 58,1 milliárdos készpénztermelő képességet (EBITDA) tudott felmutatni. Ugyanakkor a rekordot elsősorban nem az anyacég teljesítménye tette lehetővé, hanem a Slovnaft várakozáson felüli hozzájárulása és a gázkereskedő társaságok eladásából származó 11 milliárdos egyszeri profit.
A társaság kutatás-termelési üzletága jól teljesíthetett volna, 7,9 milliárd forintos üzleti eredménye mégis alacsonyabb, mint az idei és tavalyi évben bármelyik három hónapos időszaké. Ennek oka a korábban a társaság által vitatott mértékű bányajáradék-növelés (az emiatt benyújtott gázár-felülvizsgálati kérelmet a Mol időközben visszavonta), ami 6,7 milliárd forinttal csökkentette az üzletág egyébként jó eredményét. Ehhez járult, hogy ebben az üzletágban is képeztek céltartalékot – ez jellemző volt az egész társaságra, amit a hamarosan következő nyilvános értékesítés miatt kellett az év vége helyett már most megtenni –, illetve leírtak egy kutatófúrást. A pozitív hatások között ugyanakkor egyelőre nem számszerűsítve ugyan, de már ott volt a gyorsjelentés szerint a Jukosszal közös nyugat-szibériai kitermelés eredménye is. A projekt a negyedik negyedévben már cash-flow pozitívvá válik.
A feldolgozás-kereskedelmi üzletág látszólag jól teljesített, s ez nem is csoda a kedvező finomítói árrések mellett. Az üzletág eredményéhez azonban várakozáson felüli mértékben járult hozzá a Slovnaft. A gyorsjelentés csupán az üzletág céltartalékolás nélküli (25,4 milliárdos) eredményéhez képest közli a hozzájárulás mértékét, ez azonban 10 milliárd forint, ami több mint egyharmada az anyacég teljesítményének. A magas finomítói árrések mellett negatív hatásként érvényesült a forinttal szemben gyengülő dollár, ami a kutatás-termelésben is csökkentette az eredményt.
Kiemelkedően magas, 15 milliárd forint üzleti nyereséget mutatott ki a gázüzletág. A jó eredmény azonban még nem a gázárszabályozás okozta nagy változásnak köszönhető, hanem annak, hogy a Mol az elmúlt időszakban megvált összes gázszolgáltató érdekeltségétől. Ez az olajcégnek 11 milliárdos rendkívüli profitot hozott, amihez képest eltörpül az üzletág mindössze 4 milliárdos működésből származó nyeresége. Tovább csökkentheti a befektetők örömét az, hogy bár az üzletág méreteihez képest elenyésző 4 milliárd forint nagy javulás az előző, súlyosan veszteséges negyedévhez képest, ugyanakkor rövid életű is. Ugyanis – mint Mosonyi György vezérigazgató a cég sajtótájékoztatóján elmondta – az év hátralevő részében újra veszteség várható, több gázszolgáltatója pedig nincs a Molnak. Az eladáson realizált 11 milliárd forint arra elegendő, hogy az üzletág működéséből egész évre várható összesen mintegy 10 milliárdos veszteséget teljes egészében ellensúlyozza, s így az a vezetés várakozásai szerint a 2003-as évet várhatóan nullszaldó körül zárhatja (persze csak azért, mert a megemelt bányajáradék a kutatás-termelés üzletág eredményét rontja). Ugyanakkor Mosonyi György kiemelte, hogy jövőre már stabil nyereséget várnak az új árszabályozás miatt. Az esetleges üzletágeladásról ugyanakkor semmi új hír nincs, a vezérigazgató csupán újra hangsúlyozta a már korábban elmondottakat, kiemelve, hogy az üzletág már három elkülönült részből áll és az egyik eladása közel sem biztosan jelenti a másik értékesítését is.
Ha nem is meglepetés, de kifejezetten negatív fejlemény a gyorsjelentésben a petrolkémia szegmens teljesítménye. Az üzletág 4,7 milliárd forint veszteséget produkált, amivel a 9 hónap összesített eredményét pont nullára sikerült kihoznia. Ebben a polimergyártókat sújtó negatív ciklus mellett szerepet játszott a TVK-ban lezajlott nagyjavítás is. A Mol menedzsmentjének várakozásai szerint a külső körülményekben 2005-re már jelentős változás várható.
A társaság pénzügyi viszonyaiban nem következett be jelentős esemény a gyorsjelentés által vizsgált időszakban, annál inkább fog az utolsó negyedévben. Mint Michel-Marc Delcommune pénzügyi igazgató kifejtette, a jelenlegi 32 százalékos eladósodottsági mutató a következő negyedévben jelentősen romlani fog és a tartós maximumként meghatározott 40 százalék fölé emelkedik majd. Ennek oka az INA 25 százalékának megvásárlása, az 505 millió dolláros vételár időközben megtörtént kifizetése. Ugyanakkor szerinte jövőre ez már újra 40 százalék alá csökkenthető, még akkor is, ha beleszámoljuk a fennmaradó Slovnaft-részvényekért egyelőre bizonytalan időpontban fizetendő, várhatóan 180–200 millió dolláros összeget.
Összességében a társaság gyorsjelentése a rekorderedmény ellenére nem okozott pozitív meglepetést. Ebben bizonyára szerepet játszottak a magasra srófolt elemzői várakozások, de vélhetően a hamarosan következő ÁPV-értékesítés is.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet