BUX 139893.91 0,19 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A héten indulhat az Unipetrol-privatizáció

2003. november 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csütörtökön jelenik meg az Unipetrol privatizációs hirdetménye - jelentette a Bloomberg. A cseh olaj- és vegyipari társaságokat tömörítő holding privatizációját a Mol is figyelemmel kíséri.
Piaci értesülések szerint a potenciális vevőjelöltek között szerepel a Molon kívül a PKN Orlen és az Agrofert Holding, az OMV, a Rotch Energy, a Jukosz, a Lukoil, a Rosznyeft, valamint a Szurgutnyeftyegaz. Az Unipetrol-csoport konszolidált profitja tavaly 635 millió cseh koronát, míg a forgalma 60 milliárdot tett ki.
A vállalatcsoport eladásából a cseh állam 8-10 milliárd koronás bevételre tehet szert. Némelyek szerint ugyanakkor a Ceska Rafinerska finomítóüzem gyártóüzemmé alakításával ezt az összeget 16 milliárdra lehetne növelni. A márciusra lezárni tervezett tranzakciót azonban késleltethetik a holding egyes társaságainak egyelőre megoldatlan problémái - számolt be az Euro cseh hetilap. A cseh vállalatóriás egyes leányvállalatainál ugyanis még meglehetősen nagy problémák mutatkoznak. A benzinkutakat üzemeltető Benzina vállalatnak például 4,6 millió koronás (165 millió dollár) kifizetetlen tartozása van, amelynek fejében - ha 10 napon belül nem fizet - a bankok akár rá is tehetik kezüket a cég 140 benzinkútjára. A hírre a kilenc hete folyamatosan csökkenő Unipetrol-részvények árfolyama további 2,6 százalékot esett a prágai tőzsdén.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet