- Hogyan sikerülhetett elérni ezt a minősítést egy kis ország nemzetközi léptékben kis olajcégének, amelynek olajmezőin ráadásul már régóta folyik kitermelés?
- A tanulmány valódi elismerést jelent számunkra, különösen ha figyelembe vesszük, hogy ezekben a számokban a gázkitermelés is benne van, méghozzá az elmúlt három év irreálisan alacsony hazai árain számolva. Az elmúlt öt évben sokat tettünk azért, hogy a kutatás-termelési üzletág növelje a Mol-csoport eredményét. Az említett időszak összesített üzleti eredményei alapján ez az üzletág hozta a legtöbb pénzt a Molnak.
- Ez érdekes, tekintve hogy ez a terület már évekkel ezelőtt a csökkenő olajkészletekre és a nemzetközi olajkutatási projektekből való kivonulásra tekintettel mintha kissé háttérbe szorult volna. Gondolok a finomítói hatékonyságot növelő beruházásokra, ugyanúgy, mint az eddigi akvizíciókra.
- Ebben van némi igazság. A történelmi lehetőség most van meg arra, hogy a Mol akvizíciókat hajtson végre, ami a lehetőségekből adódóan elsősorban a feldolgozás-kereskedelem területén való terjeszkedést jelentheti - a Slovnaftnál például nincs is saját kitermelés.
Ugyanakkor az INA esetében már a kutatás-termelés is fontos szerepet fog játszani. Az elmúlt időszakot a Molnál a forrásszűke határozta meg, amit a gázüzletág sajnálatos helyzete és az akvizíciók pénzigénye okozott. Ebben az időben a mi üzletágunk feladataként a források megteremtését határoztuk meg. Ez azt jelenti, hogy amellett, hogy nagy külföldi kutatási projektek indulására nem számíthattunk, a hazai szűkös lehetőségekből kellett kihoznunk mindazt, amit lehetett. Ezt az üzletágon belüli drasztikus hatékonyságnövelési programmal - az elmúlt öt évben felére olvadt a létszám, jelenleg mintegy 1300 fő dolgozik a termelésben - és a hazai mezők lehetőségeinek minél jobb kihasználásával próbáltuk elérni. Később, az akvizíciók lezárultával a feldolgozási kapacitásokhoz jobban igazodó saját kitermelés lesz a cél. A magyar olajbányászat az elmúlt évek hatékony és eredményes működésével járult hozzá a Mol-Slovnaft-TVK integráció pénzügyi feltételeinek biztosításához.
- A források biztosítása - úgy tűnik - sikerült is. Mindazonáltal laikusként azt gondolnám, hogy elöregedő mezők, csökkenő készletek és régóta folyó kutatás mellett a Molnál inkább drágábbnak, mint olcsóbbnak kellene lennie a termelésnek.
- Ez elméletileg így is van. Ugyanakkor pont emiatt a Molnál lévő amerikai gyökerű termelési kultúra - ne felejtsük el, hogy a Mol egyik jogelődje valaha Standard Oil-cég volt - mára hatalmasat fejlődött, ráadásul olyan körülmények között, ahol megszokott, hogy nincs bőven olaj és a legutolsó cseppért is küzdelmet kell folytatni. Ilyen körülmények között a Mol bányászai mindig is rá voltak kényszerítve, hogy a legkisebb költségekkel és legkevesebb pazarlással dolgozzanak.
- Talán nem is kerülnek annyiba, mint a rangsorban jóval lemaradó Shell vagy OMV munkásai.
- Valóban, mindazonáltal ez csupán egy tényező. A Mol bányászai megszokták, hogy az átlagnál veszélyesebb, nagyobb kockázatú kitermelési helyeken is eredményt hozzanak ki az utolsó éveikben járó mezőkből. Ehhez rengeteg innováció, szellemi tőke is kell, amely a későbbiekben is biztosítja a Molnál folyó kitermelés hatékonyságát. Jellemző, hogy 1998-ban még 18-20 mező sorsa volt kérdéses, amelyek mindegyike termel ma is, a hatékonyságjavításnak köszönhetően. A kutatás hatékonyságáról pedig annyit, hogy az utóbbi években a közhiedelem szerint fogyó magyar készletek ellenére a Mol új bizonyított készletei többször is meghaladták az adott évi kitermelés szintjét. Jelenleg is 130 mezőn folytatunk kitermelést, és ezzel olajönellátás tekintetében Magyarország az európai mezőny első felében van, az egyébként korlátos lehetőségek ellenére.
- Hogyan érvényesül mindez a Mol eddigi olajkészleteit megduplázó Jukosszal közös Zapadno-Malobalik olajmezőn? Fenyegetik-e ezt az üzletet az utóbbi napok oroszországi fejleményei, Hodorkovszkij letartóztatása?
- A mi ismereteink szerint egyáltalán nem, a most folyó munkálatok során semmit nem érzékelünk abból, ami a Jukosz tulajdonosaival történik. Nem is tartom ezt valószínűnek, hiszen az értéktermelés mindenkinek fontos, bárki javára történjen is. A szibériai olajmezőn egyébként úgy tűnik, érvényesülnek saját termelési tapasztalataink. A közös erőfeszítések eredményeképpen a Jukosz átlagos termelési költségénél lényegesen jobb kitermelési költségeket tudtunk elérni. Hosszabb távon ezt reméljük egyébként az INA-val való együttműködéstől is, ezzel a céggel már régóta kapcsolatban vagyunk termelési szinten, Barcs mellett folyik például közös kitermelés.
