Valamivel több mint 5621 forintos áron vehetnek részvényeket a Mol felső vezetői ösztönzési rendszere által preferált Mol-menedzserek és igazgatósági tagok cserébe átváltoztatható kötvényeikért, amelyek jegyzése tegnap zárult. A Magyarországon minden eddig ismertet felülmúló nagyságú vezetői ösztönzést biztosító program keretében kibocsátott összesen 12 milliárdnyi, öt egyenlő nagyságú sorozatú kötvényt tegnap hozta forgalomba az OTP Bank. A jegyzők a Mol külső igazgatósági tagjai (leszámítva az ÁPV által delegált három tagot) és az igazgatóság által kiválasztott 20 felső vezető. A névértéken (egyenként 10 millió forint) forgalomba hozott kötvények egyenként 1779 darab Mol-részvényre cserélhetők a következő öt évben a futamidő végéig, azaz 2008. október 8-ig.
Ebből kiszámolható, hogy egy Mol-részvény azonnali átváltás esetén (ez nem lehetséges hiszen az öt évre egyenlően elosztva lehet a kötvényeket részvényre váltani) valamivel több mint 5621 forintba kerülne a tulajdonosának. A tegnapi 6590 forintos tőzsdei záróárhoz képest ez majd ezer forintos eltérés, ami már a Mol-vezetők egyelőre készpénzre nem váltható nyeresége.
A kötvényeket a zárt körnek az OTP Bank hozta forgalomba, amely mint a kibocsátó által kiválasztott úgynevezett pool társaság 280 darabot maga is lejegyzett (ez vélhetően tartalék mennyiség a Mol-vezetés változása esetére). A külső igazgatósági tagok összesen 115 kötvényt jegyeztek le, ez valójában négy személyt jelent. Közülük a legtöbbet Csányi Sándor, az igazgatóság alelnöke jegyezhetett (35 darab), tulajdonképpen Hernádi Zsolt igazgatósági elnök helyett (mivel ő elnök-vezérigazgatóként alkalmazott is). Ezenkívül az igazgatóságon belüli egyik bizottság vezetője 30, illetve a két nem ÁPV által jelölt tag 25-25 darabot jegyezhetett.
A Mol operatív vezetésében részt vevő 20 felső vezető - ide tartozik Hernádi Zsolt és Mosonyi György is - összesen 805, azaz átlagosan 40 kötvényt jegyezhetett. A jegyzők mindazonáltal egyelőre csupán elméleti nyereségüket számolhatják, hiszen az átváltásig részvényeiket nem adhatják el. Az egyes vezetőknek akár több száz millió forintot is elérő jegyzési összeg kifizetéséhez vélhetően hitel kellett, aminek kamatát valószínűleg nem teljes egészében fedezi a kötvények 12 hónapos diszkontkincstárjegyhez igazított kamata. A kamatkülönbözet a vezetőket terheli, ami bizonyára azért lehet édes teher, mert évi 15 százalékos árfolyam-emelkedést feltételezve - ami az idén eddig már bőven megvan - együttesen akár 11,6 milliárd forintot is nyerhetnek az ötödik év végére.
