A ConocoPhillips szeretne konzorciumot alakítani a Petrom megvásárlására - tudósított a Dow Jones hírügynökség a harmadik legnagyobb amerikai olajcég egy meg nem nevezett tisztviselőjére hivatkozva. A társaság szeretné látni az adatokat, és amennyiben ezek alapján az indulás mellett teszi le a voksot, várhatóan partnereket fog keresni - jelentette ki a ConocoPhillips képviselője. Az amerikai társaság nincs egyedül társulási szándékát illetően.
Jelenleg tizenegy pályázó várja Románia nemzeti olajvállalata, a Petrom privatizálását. Az első megmérettetésen túljutott pályázóknak a következő hetekben nyílik lehetőségük arra, hogy a korábbinál részletesebb információkat szerezzenek az elemzők becslései szerint 1,6 milliárd dollár körüli értékkel bíró Petromról. Ugyanebben az időszakban mérhetik fel a potenciális vevők, hogyan tudnának minél előnyösebb üzletet kötni, illetve nyerés esetén kivel együttműködve tudnák a lehetséges szinergiákat kihasználni vagy egyszerűen csak kockázatukat csökkenteni.
Megfigyelők szerint a rövidített listára sikeresen bekerülő Molnak is előnyös lehetne egy társulás. Ezt a cég döntéshozói is felmérhették, legalábbis ezt erősíti meg Ferencz I. Szabolcs kommunikációs igazgató NAPI Gazdaságnak adott korábbi nyilatkozata arról, hogy vizsgálják a más pályázóval való közös fellépés lehetőségeit (NAPI Gazdaság, 2003. október 6., 7-8. oldal). A magyar olajcégnek ugyanis túl nagy falat lehet az egymilliárd dollár értékűre becsült tranzakció. Ráadásul az OTP-nek a román BCR bankkal kapcsolatos privatizálási kísérletéhez hasonlóan a Mol esélyei sem tűnnek túlzottan nagynak egy önálló fellépés esetén. Ugyanakkor a magyar olajtársaság már bír annyi régióbeli tapasztalattal, ami adott esetben unikális értéket jelenthet a többi, sok esetben a Molnál nagyságrendekkel nagyobb anyagi erővel rendelkező olajcégnek is.
