A Mol a piaci gázárszabályozás irányába tett lépésnek tekinti és üdvözli a kormány tegnapi döntését a gázáremelésről. Ugyanakkor az október 15-től érvényes, 16,4 százalékos nagyfogyasztói és a január 1-jétől érvényes 5,3 százalékos lakossági áremelésnek a vállalat gazdálkodására gyakorolt hatását a rendelet pontos szövegének ismeretében lehet csak megítélni - közölte Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója a NAPI Gazdasággal. Ha a később nyilvánosságra kerülő rendelet a Mol várakozásainak megfelelő lesz, a társaság visszavonhatja korábban benyújtott ár-felülvizsgálati kérelmét (NAPI Gazdaság, 2003. augusztus 18., 7-8. oldal).
A kormányszóvivői tájékoztatón elhangzott információk az elemzőknek sem szolgálnak pontos információkkal - derült ki a hír nyilvánosságra kerülése után. Mivel átlagos áremelésről van szó, egyelőre nem lehet pontosan kiszámolni, hogy a most bejelentett növeléssel mennyit is nyer vissza a társaság a szeptemberi bányajáradék-növekedés okozta 16-18 milliárdos pluszveszteségből.
Az emelés híre mindenképpen pozitív lehet a Mol-befektetőknek - ami röviddel a tervezett nyilvános értékesítés előtt vélhetően szükséges is -, mindazonáltal fontos kiemelni, hogy egy egyszeri áremelés önmagában nem az, amire a befektetők várnak. Az elemzők szerint ugyanis a fontos hír egy a nemzetközi piacon kialakult árakat automatikusan követő árképlet rendeletben való megjelenése lenne, hogy ne a mindenkori politikai légkörtől függjön a gázüzletág profitja. Ennek a tegnapi nyilatkozat alapján egyelőre nincs jele, ezért a mostani áremelésnek az árfolyamra gyakorolt pozitív hatása is bizonytalan.
