BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Lukoil megvette a Beopetrolt

2003. szeptember 28. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Pénteken Szerbiában aláírták a Beopetrol eladásáról szóló szerződést. A vevő Lukoil részéről Valentyin Zlatev, az orosz olajvállalat délkelet-európai regionális igazgatója volt az aláíró, míg az eladót a szerb vagyonalap igazgatója, Alekszandar Gracanac képviselte. A Figyelőnet által közölt hír szerint a világ hatodik legnagyobb olajipari vállalatának tartott Lukoil már korábban kifizette a 117 millió euró vételárat a Beopetrol 79,53 százalékáért. Ezen felül még 85 milliós beruházási kötelezettség terheli, illetve közel tízmillió euró szociális hozzájárulást kell fizetnie.
A Lukoil ugyanakkor közölte, hogy érdeklődéssel várja a szerbiai állami olajvállalat, a NIS privatizációját is, ami azt jelenti, hogy az egyelőre még napirenden sem levő tranzakció során versenytársa lehet a Molnak. A Beopetrolért folytatott harc vesztese ugyanis korábban úgy nyilatkozott, a magyar olajtársaságot érdekli a szerbiai piac és akár a NIS-t is megvenné.
Megfigyelők ennek a szándéknak egyelőre nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget, hiszen amellett, hogy az olajfinomító nem olyan kelendő áru, mint a benzinkúthálózat, a privatizációhoz még új jogszabályok alkotására is szükség lenne Szerbiában. A Beopetrolért folytatott harc ugyanakkor, úgy tűnik, még mindig nem ért véget teljesen, hiszen a nyár vége óta 25 százalékban Mol-tulajdonba került INA csütörtöki közleménye szerint a horvát olajvállalat a strasbourgi nemzetközi bíróság előtt pert indított a Beopetrolért. A vállalat ugyanis a korábbi egységes Jugoszlávia szétesésével jött létre, a horvát INA szerbiai benzinkúthálózatát vette át. Ennek a tranzakciónak a jogosságát vitatja az INA a szerb és immár nemzetközi bíróság előtt is.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet