BUX 140024.38 0,29 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Négyéves csúcson a Mol

Négy év óta először pénteken forgott 6 ezer forintos ár fölött a még az idén az ÁPV Rt. által részben értékesíteni kívánt Mol részvénye. A privatizációból az állam akár 90 milliárd forintos bevételt is remélhet.

2003. szeptember 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

ä Almás Andor
Több mint négy év óta először a 6000 forintos árszint fölött forgott a Mol. A lassan valódi regionális szereplővé váló olajtársaság papírjai az újabb állami részvénycsomag eladásának közeledtével szinte napról napra drágábbak lesznek, és egyelőre nem is látszik a folyamat vége. Az ÁPV Rt. minden bizonnyal örül annak, hogy az eladandó 9,84-14,76 millió részvényből egyre nagyobb bevétel várható. A költségvetés mostani helyzetében erre persze nagy szükség is van, hiszen semmiképp nem elhanyagolható az a kisebb csomag eladása esetén 59, a nagyobb csomag eladása esetén 88,56 milliárd forintos bevétel, amit a részvényekért a jelenlegi árfolyam mellett kapnának. Az eladandó csomag nagysága még nincs eldöntve, arról a privatizációs hirdetmény értelmében az ÁPV Rt. a kereslet és az elérhető ár függvényében később dönt. Az időközben emelkedő ár minden bizonnyal a csomag növelésének irányába hat majd. Más kérdés persze, hogy a mostani ár dollárban még mindig egyhatodával alacsonyabb, mint az 1998 márciusában, az utolsó ÁPV Rt.-s eladás során elért részvényenkénti 30 dollár, amennyiért a külföldi befektetők vehették a papírt.
A Szerbiában egyelőre sikertelenül szerepelt magyar olajvállalat tovább folytatja regionális pozíciójának építését. A társaság a számára kedvezőtlenül alakult Beopetrol-privatizációs üzlet után sem kíván lemondani a szerb piacról. Amennyiben a Lukoil valóban megveszi a benzinkúthálózatot, a Mol legkésőbb két éven belül zöldmezős beruházással épít majd töltőállomásokat. A társaság célja 8-10 százalékos szerbiai piaci részesedés elérése. Ugyanakkor - mint azt Áldott Zoltán, a Mol stratégiai igazgatója egy szerb hírügynökségnek nyilatkozta - a magyar olajtársaság sokat vár a NIS, az ottani legnagyobb olajtársaság privatizációjától is. A vállalat sorsa egyáltalán nem közömbös a Mol számára, a megvétel mellett az együttműködés lehetőségét is vizsgálják. (Áldott szerint ez az ügylet nagyobb jelentőségű lenne, mint a Beopetrol megszerzése.) A szerbiai vállalat eladására ugyanakkor még egy ideig feltehetően várni kell.
A Mol eközben a legjobb kelet-közép-európai vállalat díját nyerte el a régió üzletembereinek és politikusainak 13. alkalommal rendezett gazdasági fórumán. A rendezvényen szóba került a PKN Orlen és a Mol közös fellépésének híre a romániai Petrom privatizációja során, amelyet a Mol képviselője túl korainak és sajtóspekulációnak minősített.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet