A PKN Orlen megpróbálja rávenni a Mol Rt.-t, hogy közösen induljanak a romániai Petromra kiírt tenderen – írja a lengyel Puls Biznesu (PB) gazdasági lap meg nem nevezett forrásra hivatkozva. A tranzakcióban a román olajvállalatban 93 százalékot birtokló állami tulajdonos 33,34 százalékot ajánl fel stratégiai befektetőnek úgy, hogy az egy későbbi tőkeemeléssel 51 százalékos részesedéshez juthat. Az előzetes, nem kötelező ajánlatokat szeptember 19-ig kell beadni, amelyeket szeptember 30-ig terveznek kiértékelni.
A cikk szerint a Petrom-pályázat csak egyike lenne annak a számos projektnek, amelyet a plocki cég a magyar társasággal közösen szeretne megvalósítani, vagyis a PKN nem kívánja Romániára korlátozni a Mollal való együttműködést. A lap informátora úgy tudja, a Petrom-ügyben a PKN Orlen természetes partnerének tekinti a Molt. Feltételezése szerint nagy nemzetközi olajcégek készülnek harcba szállni a román társaságért, így a PKN-nek csak a Mollal együtt lehetne esélye. Ők ennek fényében a magyar cég nélkül nem is indulnának a tenderen. A PB emlékeztet rá, hogy a Molnak nagy szüksége lenne a győzelemre, különösen azután, hogy legutóbb a Beopetrolnál veszített a Lukoillal szemben.
A cikk azt is kifejti, hogy továbbra is folynak a konzultációk a magyarokkal a cseh Unipetrol privatizációjában való részvételről, s az Orlen arra is szeretné rábeszélni a Molt, hogy közösen vegyék meg a cseh csővezeték-hálózatot. Ezek mellett a lengyel társaság a magyar tőzsdei céggel együtt vásárolna szlovák és német benzinkutakat, sőt gondolkodnak azon a részvénycserés ügyleten is, melyet évekkel ezelőtt – a PKN meghiúsult privatizációs próbálkozásai idején – maga a Mol javasolt. Ennek lényege az volt, hogy a PKN megveszi a Mol részvényeinek 10-15 százalékát, ám ezzel párhuzamosan a magyar vállalatnak meg kellene vennie a lengyel államkincstár tulajdonában lévő 10 százalékos PKN-pakettet.
Mindezzel kapcsolatban lapunk kérdésére Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója annyit közölt, hogy már jó ideje valóban folynak rendszeres konzultációk a Mol és a PKN Orlen között. Ezeken bármikor szóba kerülhet az együttműködés valamilyen formája, de hasonló tárgyalások a régió bármely olajcégével folyhatnak, ám erről vagy a Petrommal kapcsolatos szándékairól csak konkrét megállapodás vagy döntés után fog tájékoztatni a Mol. Megfigyelők ugyanakkor a Petrom esetében a fent vázolt együttműködés valószínűségét kicsinek vélik, akárcsak azt, hogy a román cégért nagy nemzetközi olajtársaságok komoly harcot készülnének folytatni.
