A Mol-csoport által működtetett két olajfinomító (Százhalombatta és Pozsony) a készpénztermelő képesség tekintetében Európa első öt finomítója között van - jelentette ki Mosonyi György vezérigazgató tegnap a BÉT által tartott befektetői fórumon. A Mol pozíciója ugyanakkor nagyon erős immár nemcsak a hazai, de a regionális olajtermék-piacon is, mind a kis-, mind a nagykereskedelemben. Ehhez párosul az orosz kőolajhoz való hozzáférés - a Jukosszal való együttműködés révén -, amely lehetőséget teremt arra, hogy 2005-re a társaság megduplázza olajtermelését. Ez szükséges ahhoz, hogy az általa birtokolt finomítói kapacitásokkal arányos saját kitermeléssel rendelkezzen. A cég erőssége még a fejlett logisztikai infrastruktúra (mind a kőolaj, mind az olajtermékek és a földgáz terén), valamint a hatékonyságjavításban és akvizíciós növekedésben gyakorlott menedzsment.
Ezekre és az erős pénzügyi háttérre alapozva a Mol nem mondott le a további régióbeli növekedésről. A társaság folyamatosan igyekszik megvalósítani ambiciózus stratégiai céljait. Ezek között 175 millió dolláros hatékonyságjavulás, 50 millió dolláros Slovnaft-szinergia és a 40 százalékos eladósodottsági ráta, illetve 17 százalékos lekötött tőkére eső nyereség (ROACE) szerepel. Ezen célok megvalósulása esetén a Molnál számításaink szerint nagyon komoly eredménynövekedésnek kellene bekövetkeznie, amely a mostani számokkal becsülve mintegy 140 milliárdos üzleti eredményt és ezer forint fölötti részvényenkénti eredményt jelent. A tavalyi ROACE mutató egyébként 9,3 százalék volt, 57 milliárdos üzleti és 675 forintos részvényenkénti eredménnyel. Mosonyi újra hangsúlyozta, hogy reményei szerint a jövő évtől a gázüzletág helyzete már nem okoz problémát. A bányajáradék-rendelet lehetett az utolsó 15-18 milliárdos tétel, ami nem várt elvonás a részvényesek vagyonából. Eközben hamarosan megszülethet az az árrendelet, mely már a gázüzletág valós értékét is megmutathatja. Bármilyen döntés ennek eladásáról csak ezután következhet. A vezérigazgató hangsúlyozta, e döntésnél a részvényesi érték növelése lesz az egyedüli szempont.
