Tegnap hivatalosan is elkezdődött a régóta húzódó Petrom-privatizáció. Az olajvállalatban 93 százalékos tulajdonnal rendelkező román kormány 33,34 százalékos tulajdoni hányadot ajánl fel stratégiai befektetőnek úgy, hogy az egy későbbi tőkeemeléssel 51 százalékos részesedéshez juthat. Az előzetes, nem kötelező ajánlatokat szeptember 19-ig kell beadni.
A Petrom-privatizáció fontos része a román kormány és a nemzetközi pénzintézetek közötti hitelmegállapodásoknak, az ügylet - melynek értékét mintegy egymilliárd dollárra becsülik - lezárását márciusra várják.
A román sajtóértesülésekből kiderül, hogy míg a román kormány főleg első vonalbeli nagy nemzetközi olajcégek, az elemzők inkább a második vonalba tartozók (Mol, OMV és a térség más olajvállalatai, így orosz cégek, esetleg a Lukoil) jelentkezését várják. A pályázat feltétele, hogy a pályázó legalább 1 milliárd dollár árbevétellel rendelkezzen az elmúlt három év mindegyikében. A Molnál még nem született döntés az indulásról.
A Petrom meglehetősen rossz állapotban van növekvő nyeresége ellenére (az első félév 36,3 millió dollárt hozott, ami 27 százalékos növekedés), 60 ezer embert foglalkoztat, olajfinomítói felújításra szorulnak. Mindezek alapján közel sem lenne meglepő, ha a Mol nem vagy csupán látszatajánlattal pályázna, különösen ha figyelembe vesszük a magyar nagyvállalatok eddigi romániai privatizációs tapasztalatait.
