A BUX az elmúlt napok vételi hulláma során elérte a 8800 pontos szintet, ami pontosan tízszázalékos emelkedést jelent egy hónap leforgása alatt. (Az index idei növekedése is tíz százalék.) Eközben a lengyel WIG 20 index 17 százalékkal erősödött, idei növekménye pedig megközelíti a 30 százalékot. A prágai PX-50 is hasonlóan teljesített, egy hónap alatt 11, éves szinten 32 százalékkal lett magasabb az értéke.
Az elemzők szerint az optimizmus hátterében elsősorban a világgazdasági növekedéssel, ezen belül főleg az USA látványosan javuló GDP-adataival kapcsolatos várakozás áll. Ezt persze kiegészíti a konvergenciahatás, a kockázati prémium csökkenése. Miró József, a Cashline elemzője szerint ahogy áprilisban, most is a gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások táplálják az áremelkedést. Így van ez annak ellenére, hogy az akkori várakozások az olcsó iraki olaj megjelenéséről egyelőre nem váltak valóra. Lezárult viszont két gyorsjelentési szezon, és a cégek többsége bizonyította, hogy költségcsökkentéssel akár stagnáló árbevétel mellett is stabilizálni tudja eredményét.
A belső hatékonyság nőtt, ami élénkülő gazdaság mellett a profitok jelentős emelkedésével kecsegtet. Az amerikai GDP a második negyedévben az előzetes adatok szerint 2,4 százalékkal bővült, ám az e héten megjelenő végleges adatot jóval magasabbra, 2,8 százalékra várják. A remények szerint az amerikai gazdaság beindulása aztán magával húzza az európait is.
A Fed idén valószínűleg már nem nyúl a kamatokhoz, az ECB-től is ezt vagy esetleg kisebb kamatcsökkentést várnak. Mindez megadta a jelet a részvényvásárlásra, ami az amerikai és európai indexek (a DAX másfél éves csúcson van) jelentős emelkedéséhez vezetett. Mint Sarkadi Szabó Kornél a Raiffeisen elemzője rámutat, júliusban Amerikában a kötvényalapokból jelentős összegek áramlottak át a részvényalapokba. A magyar részvénypiac az utóbbi időben alulsúlyozott volt a régión belül, így volt tere az áremelkedésnek. Az elemző kiemelte a Mol árfolyamának eddigi relatíve gyenge teljesítményét az orosz olajtársaságokkal vagy az OMV-vel szemben, de ugyanígy igaz ez az OTP-re is, például a lengyel Pekaóval összehasonlítva. A gyorsjelentési szezon közben megmutatta, hogy a blue chipek összességében hozzák a várakozásokat, sőt az OTP meglepően jó számokkal rukkolt elő. Ez aztán meg is mutatkozott a magyar részvénypiacra szánt pénzek allokációjában, az OTP forgalma ugyanis az elmúlt héten jóval magasabb volt, mint amennyit BUX-ban elfoglalt helye indokolt volna.
