Az első negyedévi 19 milliárd után a második három hónapban 14 milliárd forint adózott nyereséget termelt a Matáv. A távközlési cégeknél az egyik legfontosabb mérőszámnak számító EBITDA-ráta 46-ról 43,5 százalékra süllyedt, igaz, az idei tervekben szereplő 40 százalékot minden bizonnyal sikerül tartani.
A bevételek 3,3 százalékkal 296,9 milliárd forintra emelkedtek a magasabb mobil-, adat- és béreltvonali bevételeknek köszönhetően. Ezt részben ellensúlyozta a belföldi és nemzetközi, valamint az egyéb forgalmi bevételek csökkenése. A nemzetközi hívásokból származó bevételek három év alatt megfeleződtek az IP-alapú hívások konkurenciája miatt. A vezetékes üzletág kissé csökkenő bevételek mellett 38,5 százalékos EBITDA-rátát ért el, az ezredforduló óta tartó vonalszámcsökkenés lassult a második negyedév folyamán. (Macedóniában viszont még mindig bővül a vezetékes előfizetők száma.)
A Westel bevételei 10,5 százalékkal emelkedtek, ezzel szemben a nyereségesség romlott, az első negyedéves 43-ról féléves szinten 39,3 százalékra csökkent. Június végén a Westel 3,5 millió előfizetővel rendelkezett. A második negyedévben kedvező tendencia, hogy csökkent az előfizetők lemorzsolódása. Az egy előfizetőre jutó havi forgalom csökkenése (121 percről 110 percre) okozza a jövedelmezőség relatív csökkenését is. Ez aligha független attól a ténytől, hogy az előfizetők háromnegyede Domino-kártyát használ, és az új ügyfelek körében már csaknem kilencven százalék a dominósok aránya.
A MakTel bevételei változatlan szinten alakultak - vagyis az első negyedéves megtorpanás után nem igazán következett javulás -, az EBITDA-ráta viszont továbbra is 55 százalék feletti, ami 18 milliárd forintot jelent az egy évvel korábbi 16 milliárddal szemben. A makedón cég - amelynek az 51 százalékát ellenőrző holdingban, a Stonebridge-ben a Matávnak 89,5 százalékos a részesedése - az első félévben 9,4 milliárdos eredményt ért el, amelyből 3 milliárd jut a Matávra.
A Matáv üzleti eredménye 67,3 milliárd forint volt (a második negyedben 30,9 milliárd), ez 5,6 százalékkal magasabb a 2002 első félévinél. Az üzleti tevékenység az első félévben 98 milliárd forint nettó casht termelt, ebből 54 milliárdot a második negyedévben.
A távközlési cég 368 milliárd forintos hitelállományán idén 5,8 milliárd forintos árfolyamveszteséget ért el, szemben a tavalyi 3,9 milliárdos nyereséggel. Csak azért nem rosszabb a kép (a pénzügyi veszteség még így is eléri a 20,5 milliárdot), mert a Matáv jó érzékkel még időben forintosította a Westelre és a MakTel-re anyavállalatától felvett hiteleit, jórészt swap-ügyletek segítségével. A legutóbbi, 300 millió eurós tételt április elején 242,2 forintos euró mellett sikerült átváltani.
A lejáró Westel-hitel kiváltására a Matáv július elején egy 126 milliárd forintos (525 millió eurós) hitelszerződést írt alá a Deutsche Telekommal, további egy évre, 241,23 forintos eurókurzus mellett. Így összességében a Matáv legalább tízmilliárdos veszteségtől kímélte meg magát az utóbbi fél évben. A nettó eredmény azért így is rosszabb a tavalyinál. Hiába csökkent másfél milliárddal a társasági adó, a Matáv Rt. szélessávú beruházásokra érvényesített adókedvezményét részben ellensúlyozta a Westel és a MakTel magasabb adózás előtti eredménye. Emiatt a kisebbségi részesedésekre jutó eredmény is nőtt 600 millióval. A 33,251 milliárd forintos nettó eredmény összességében 11,9 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól.
