A Mol az idei első félévben csupán 12,3 milliárd forint profitot termelt, igazolva ezzel a pesszimista elemzői várakozásokat és a menedzsment korábbi figyelmeztetéseit a második negyedévben növekvő gázüzletági veszteségről. Az első negyedévben még közel 30 milliárdos eredménynél tartó olajcég második negyedévében több, az eredményt negatívan befolyásoló hatással volt kénytelen szembesülni, melyek közül csak az egyik volt a gázüzleten elszenvedett közel 9 milliárdos veszteség. Ezzel egyébként - úgy tűnik - idénre túl is vannak a nehezén, mert mint Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató a gyorsjelentéshez fűzött kommentárjában kijelentette, a társaság egész éves gázvesztesége várhatóan 15-20 milliárd forint körül lesz.
Ennek több mint a felét (12,4 milliárd forint) a mostani gyorsjelentéssel már le is tudták, azaz az év hátralevő részében 2,6-7,6 milliárd forint közti gázveszteség várható csupán. A gázkereskedelmen egyébként a cég már a második negyedévben is minimális pozitív szaldót tudott volna felmutatni, ha nem kellett volna a betárolt 1,6 milliárd köbméter gáz értékvesztését elszámolnia.
A társaság meglehetősen rosszul járt az árfolyamváltozásokkal is, noha ezen hatások egy része nem jelent valódi pénzkiáramlást a cégtől, ahogy azt Michel-Marc Delcommune, a társaság pénzügyi igazgatója kifejtette. A forint gyengülése következtében a cég az első félévben 13,2 milliárd forint árfolyamveszteséget volt kénytelen kimutatni, ami a devizaalapú hitelein keletkezett (ezt a forint későbbi esetleges erősödése esetén visszanyeri). Mindez úgy következett be, hogy a félév nagyobb részében erős volt a forint, különösen a dollárhoz viszonyítva. Ez pedig jelentősen rontotta mind a kutatás-termelési, mind pedig a feldolgozás-kereskedelmi üzletág eredményét (további költségek jelentkeztek a 3-4 évente esedékes finomítói karbantartások és az ehhez kapcsolódó rendkívüli készletezés és készletátértékelés kapcsán), amin már nem segített az időszak végén bekövetkezett forintgyengülés.
A negatív hatások mellett némi pozitívumot jelentett a petrolkémiai üzletág növekvő eredménye, amely azonban a többi üzletághoz viszonyítva még mindig kevés hatást tudott gyakorolni az összesített eredményre. Kevésbé pozitívak a menedzsment várakozásai, a vegyiparban ugyanis kedvezőtlen változásokat valószínűsítenek a második félévre.
A féléves beszámoló a sok örömre okot nem adó eredményeken túl abból a szempontból is fontos, hogy az első olyan jelentés, amelyben a Slovnaftot már teljes körűen konszolidálták, illetve megjelent a Jukosszal közös nyugat-szibériai olajkitermelés hatása. Az orosz olajmezőből kitermelt 256 ezer tonna olajon elért nyereség pontos értékét Mosonyi György nem számszerűsítette, de a gyorsjelentés egyéb adataiból közel 2 milliárdos eredményhatás valószínűsíthető. A Slovnaft viszont némi meglepetésre egészen minimális eredményt produkált a második negyedévben, így a konszolidálása csupán 96 milliárd forintnyi többletet hozott az árbevételben, és jelentős központi költségnövekedést eredményezett.
