Az elmúlt napokban a negatív várakozások hatására 7200 forintig esett az Egis részvényének árfolyama, ám a félelmek nem bizonyultak megalapozottnak. A gyógyszergyártó nyeresége ugyan az egy évvel korábbinál 25 százalékkal alacsonyabb lett, ez azonban jobb, mint amit az elemzők vártak. Ráadásul az üzemi fedezet emelkedő tendenciája a jövőre vonatkozóan is óvatos optimizmusra adhat okot. A piac tegnap 4 százalékos emelkedéssel honorálta a számokat.
Az Egis belföldön stabilan tartja harmadik helyét, az áprilistól júliusig tartó harmadik üzleti negyedévben ehhez 5,8 milliárd forintos árbevételre volt szükség. A belföldi forgalom a tavalyinál kiegyensúlyozottabban oszlik meg az egyes negyedévek között. Az export dollárértéke a negyedévben 27 százalékkal emelkedett, kilenc hónapot tekintve azonban megközelítőleg a dollárgyengülés mértékével nőtt, forintban két százalékkal csökkent. A FÁK-országokba irányuló kivitel - amely az üzleti első negyedévben a magánexportőrök kiszolgálásának beszüntetése miatt drasztikusan visszaesett - 14 millió dollárral új negyedéves csúcsot ért el. Ha a tendencia folytatódik, van esély a 25 százalékos éves növekedést kitűző terv teljesítésére. Kelet-Európában 32 százalékkal nőttek az eladások. A társaság viszont kissé elégedetlen a lengyel exporttal, ahol a helyi OEP késlekedése miatt nem tudnak időben megjelenni újabb termékekkel.
Hatalmas, 80 százalékos növekedést ért el a nyugati hatóanyagexport, főként a francia (Servier-nek gyártott termékek) és az amerikai piacon bevezetett új termékeknek köszönhetően. A hatóanyagexportot viszont visszavetette a metildopa iránti globális kereslet csökkenése, de ez a szegmens hozza a legkisebb nyereséget.
Az árbevétel kilenc hónapot tekintve forintban már 2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi időszakét, és a szerkezete is kedvezőnek bizonyult az elmúlt negyedévben. A legmagasabb nyereséghányadú piacok és az alacsonyabb önköltségű termékek forgalma emelkedett leginkább. Az egyéb tételek - így a Kerepesi úti ingatlan értékesítésén elért 160 milliós nyereség - is segített abban, hogy az üzleti eredményhányad visszatért a két számjegyű tartományba, 14 százalék lett. Ezzel kapcsolatban Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes megjegyezte, hogy a következő üzleti évben ez 12-16 százalék között, míg 2004/2005-ben 16-17 százalék lehet. A forint júniusban megkezdődött gyengülése kedvező folyamat a devizakitettségét 60 százalékban fedező társaságnak, így érthető Marosffy első hallásra furcsának tűnő, „végre veszteséget hoztak a fedezeti ügyletek” kezdetű mondata. A veszteség egyelőre nem volt jelentős, a 2048 milliós üzemi eredményt (kilenc hónapot tekintve) 94 millióval rontották a pénzügyi tételek. Az adózás előtt 18 százalékos csökkenést mutató 1957 milliós profit az effektív adókulcs 13 százalékra emelkedése következtében csökkent adó után 1723 millióra.
Az elemzői kérdések közül ismét több vonatkozott a deramciclane-ra. Az Egis szakemberei megkapták a Pharmaciától a klinikai vizsgálatok anyagát, ami alapján úgy látják, hogy érdemes újra elvégezni a vizsgálatokat a hatásosság bizonyítására. Ez ötmillió dollárba kerülne, amit az Egis maga is vállalna, ám csak akkor, ha talál partnert az ennél nagyságrendekkel drágább piaci bevezetéshez. Persze, mindez csak akkor kérdés, ha a finn Orion augusztus végére ígért válaszában a jelenleg is érvényes együttműködés felmondása mellett dönt. Marosffy szerint kedvező forgatókönyv esetén is leghamarabb két év múlva juthat a termék abba a fázisba, amikor már pénzügyileg is jelentős. Sokkal hamarabb hathat viszont az Egis eredményére az OEP-pel most folyó egyeztetés. A gyógyszerkassza hiányának maximálására kitalált átmeneti támogatási rendszer - amely a tényleges fogyasztásnövekedéstől függetlenül a jelenlegi szinten befagyasztaná a támogatásokat - kedvezőtlen esetben akár havi 300 millió forintos veszteséget is okozhat a társaságnak (lényegében a támogatott gyógyszereket úgy adnák el, hogy egy részükre nem kapnák meg a támogatást). A magyarországi gyógyszergyárak vezetői tegnap is az egészségügyi miniszterrel tárgyaltak a szeptembertől decemberig, ideiglenes jelleggel bevezetendő rendszerről.
