Csaknem 3,2 milliárd forinttal csökkenhet a Matáv adófizetési kötelezettsége, miután a kormány július 29-én kedvezően bírálta el a társaság fejlesztési adókedvezményre vonatkozó kérelmét - értesült a Népszabadság. A 2003 januárjától érvényes adótörvény ugyanis lehetővé teszi, hogy szélessávú internethálózat kiépítéséhez a cégek fejlesztésiadó-kedvezményt vegyenek igénybe. A beruházás alsó határa százmillió forint, az adókedvezmény igénybevételének a feltétele pedig a nyereséges működés. A Matáv februárban adott be kérelmet, amelyben idei, 7,65 milliárd forint értékű tervezett hálózatfejlesztéséhez igényelte a támogatást. A kormány közelmúltbeli döntésével megítélte a támogatást, amely a régiók fejlettségi fokától függően 35-50 százalék között változik. A kedvezményt elvileg a beruházás elkészültének évében, illetve az azt követő négy év bármelyikében igénybe lehet venni, a Matávnak azonban bizonyára nem fog gondot okozni, hogy már az idén érvényesítse azt.
A Matávnak egyébként működik kistelepülési ADSL-programja, ami alapján megfigyelők szerint jó esély van arra, hogy a hálózatbővítés jövőre is folytatódjon (azt persze nem tudni, hogy az adókedvezmény jövőre is fennmarad-e változatlan formában). A kormány időközben a 15 ezer főnél kisebb lakosságú települések szélessávú hálózattal való ellátására külön pályázatot írt ki, ám ezen a Matáv nem indulhat, mert a két kedvezmény kizárja egymást - tudtuk meg a társaságtól. A hárommilliárd forint jelentős tételnek számít a Matávnál, megközelíti a 2003-ra várható adózott nyereség öt százalékát.
