A Pénzügyminisztérium 2007-ig megszüntetné a befektetési adóhitel intézményét, a visszafizetés során azonban jelentősebb kedvezményeket kapnának azok, akik már az első, 2004-es adóévben törlesztik állományukat - erősítette meg a médiaértesüléseket Máté Dániel, a PM szóvivője. A jelenlegi - nem végleges - elképzelések szerint a kedvezmény mértéke az azonnali visszafizetés esetén elérné a 45 százalékot, majd a törlesztésre még hátralévő két évben ez 20, illetve 10 százalékra csökkenne.
Lapunk becslése szerint mintegy 29 milliárd forintnyi állományt és több mint 100 ezer adózót érinthet a változtatás (2000 végén ugyanis 24 milliárd, 2001 végén 27 milliárd forintra rúgott az adóhitelek állománya). A PM az első évben 14 milliárd forint bevételt vár az intézkedéstől.
Az 1995-ben bevezetett, a korábbi befektetési adókedvezményt felváltó adóhitel kezdetben a tőkeszámlán tartott összegek növekményének 30 százalékára, 2000-től 20 százalékára terjedt ki. Az első években a teljes állománynövekedésre - de maximum az összevonás alá eső adó felének erejéig - volt igénybe vehető, később azonban bevezettek még egy évi 200 ezer forintos korlátozást is.
