ä Eidenpenz József
Erős volt a kereslet a hároméves hátralevő futamidejű, 2006/G jelű államkötvény aukcióján, de a jelek szerint árérzékeny is. A felajánlott 60 milliárd forintnyi papírra több mint 166 milliárdnyi ajánlat érkezett, így a kincstár hozamemelkedés nélkül is 70 milliárdra emelhette az eladott mennyiséget. Az átlaghozam évi 8,48 százalék volt (a nemzetközi szabvány szerint számolva), ami mindössze egyetlen bázisponttal magasabb, mint az előző napi másodpiaci referenciahozam. Az aukció után egyébként egyöntetűen csökkentek a referenciahozamok, a hároméves mutató csak egyetlen bázisponttal, a többi 2-8-cal.
A bankközi pénzpiacon a forint mintegy fél százalékkal erősödött, délután az intervenciós sáv közepétől számított 5,94 százalékon állt. Az euró 265,55-265,65 forintot ért, 1,25 forinttal kevesebbet, mint szerda délután. A dollár is hasonló mértékben gyengült a forinthoz képest, 231,80-232,0 forinton jegyezték, ami bő 2 forinttal alacsonyabb az egy nappal korábbinál.
A bankközi forintpiacon az állampapírpiaccal ellentétben a kamatok meglepő módon emelkedtek, ami már csak azért is furcsa, mert a héten a kéthetes jegybanki betétből hatalmas összegek szabadultak fel, növelve a pénzbőséget. Az overnight kamat szintje évi 9,75 százalékról 10,10-10,30 százalékra emelkedett, a tomnext kamatok 10,25 százaléknál jártak. A hosszabb lejáratok kamatai változatlanul magasak, némelyik megközelíti az évi 10 százalékot. A Budapesti Árutőzsde határidős devizapiacán 2,2 milliárd forint fölötti forgalom mellett az euróhatáridők elszámolóárai 1,0-2,5, a dolláréi pedig 2,0-3,5 forinttal gyengültek.
