Az áramszolgáltató társaságokat nem feltétlenül érinti kedvezőtlenül az áram nagykereskedelmi árának 12 százalékos emelése, annak ellenére, hogy a végfelhasználói árak csupán 9 százalékkal emelkednek augusztus 1-jétől – vélik az áramszolgáltatók. A lapunk által megkérdezett áramcégeknél egyöntetű volt ugyanakkor a vélemény, hogy a rendelkezésre álló információk nem elegendőek a helyzet pontos megítélésére. Az érvényes tarifarendszer ugyanis elég bonyolult ahhoz, hogy a változást csak az áremelést tartalmazó rendelet Magyar Közlönyben történő megjelentetése után lehessen értékelni.
Lehóczki Gábor, a Démász pénzügyi igazgatója a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, hogy az első látásra kedvezőtlennek tűnő mértékekből egyáltalán nem következik, hogy társaságuk a korábbinál rosszabb helyzetbe kerül az áremelések révén. A 9 és a 12 százalékos áremelésnek ugyanis eltérő alapja van, a lakossági áram ára eleve jóval magasabb volt, mint az áramszolgáltatók által az MVM felé fizetendő – számukra az egyik legfőbb költségelemet jelentő – ár.
Boross Norbert, az Elmű kommunikációs igazgatója ugyanakkor kifejtette, hogy a jelenleg érvényben lévő tarifarendszer bonyolultsága miatt egyelőre – csupán az átlagos áremelés ismeretében – egyáltalán nem lehet megítélni, hogy hogyan hat az az Elmű, illetve az Émász gazdálkodására. Azonkívül ugyanis, hogy területenkénti eltérések is vannak a különböző áramszolgáltatók között e tekintetben, sokkal fontosabb, hogy a három különböző költségelem számukra – amelynek csak egyik tényezője a vételezett villamos energiáért az MVM-nek fizetendő díj – hogyan alakul összességében. Emellett ugyanis ott van a rendszerirányítónak fizetendő díj, valamint a feljogosított fogyasztók esetében a hálózathasználatért fizetendő összeg. Mindezek összességében határozzák meg, hogy rosszul járnak-e az áramszolgáltatók. Hozzátette ugyanakkor, hogy szinte biztos benne, az áramcégek árrését nem befolyásolja majd negatívan az egy hét múlva bekövetkező áremelés.
