Az elkövetkezendő öt évben durva becslés alapján másfél milliárd dollárba kerülhet a horvát INA finomítóinak EU-standardok szerinti felújítása - nyilatkozta Mosonyi György az Interfax hírügynökségnek. A modernizációról már megegyeztünk a horvát kormánnyal, ám konkrét döntések egyelőre nem születtek - mondta a vezérigazgató. A privatizációs szerződés értelmében a Mol két főt - köztük a pénzügyi igazgatót - delegálhat majd az INA 7 fős igazgatóságába. A Molnak egyébként már megvan a jelöltje a pénzügyi igazgató posztjára, ám kilétét egyelőre nem szeretnék nyilvánosságra hozni. Az igazgatóság döntéseivel kapcsolatban a magyar cég nem rendelkezik vétójoggal, de az INA középtávú stratégiáját illetően már megegyezett a horvát kormánnyal, s az attól való eltérés csak beleegyezésével lehetséges.
Az INA és a Mol működése között fennálló szinergiákkal kapcsolatban Mosonyi elmondta: komoly, kiaknázható előnyöket lát az INA finomítójában termelt könnyűbenzin petrolkémiai alapanyagként történő hasznosításában. A TVK épp bővítés alatt álló üzemeiben megduplázódik az olefingyártó kapacitás, az INA-finomítók révén pedig nagyobb rugalmasságra tehet szert a csoport a könnyűbenzin és a motorbenzin közötti értéklánc optimalizálása terén.
A három szomszédos országban való jelenlét ráadásul lehetőséget biztosít számunkra, hogy optimalizáljuk ellátási rendszerünket és finomítóink működését - tette hozzá Mosonyi.
A 10 százalékos opcióval kapcsolatos híradásokról Mosonyi elmondta, hogy azok félreértésen alapulnak. Felvetődött olyan vélemény, hogy amennyiben a kormány további 15 százalék eladása mellett dönt, a Molnak kell értékesítenie majd ezt a pakettet is. Bár a Molnak nincs elővásárlási joga a jövőbeni részvényeladások esetére, nagyon valószínű, hogy a horvát kormány más befektetőnek nem értékesít majd nagyobb részesedést - vélekedett Mosonyi. Lapunk információi szerint a Molnak valójában nem elővételi, hanem vételi joga van, ugyanis amennyiben a horvát állam az INA részvényeinek 10 százalékot elérő csomagját egyben kívánja egy befektetőnek értékesíteni - ezért nem számít ebbe bele a horvát veteránoknak, a munkavállalóknak és pénzügyi befektetőknek értékesítendő 29 százaléknyi részvény -, a magyar társaságnak egy ugyanekkora csomagot ugyanilyen feltételekkel fel kell ajánlania (NAPI Gazdaság, 2003. július 21., 7-8. oldal). Ezzel a Mol számára biztosítva van az a jog, hogy a most megvásárolt 25 százalék plusz 1 szavazatnyi előnyét a jövőben is megtarthassa. Ezzel párhuzamosan az INA valószínűleg tőzsdére is kerül majd, ezzel kapcsolatban Mosonyi az Interfaxnak kijelentette, hogy az ezt célzó terveket a Mol teljes mértékben támogatja.
Az INA megszerzésével a Mol nem hagyott fel a regionális terjeszkedéssel, a cég továbbra is érdeklődik a Beopetrol és az Unipetrol privatizációja iránt. A PKN felvetésével kapcsolatban egy esetleges Mol-ÖMV-PKN szövetségről Mosonyi elmondta, a Mol csak akkor kíván foglalkozni az üggyel, ha lesz konkrét előterjesztés.
