Az INA-pályázat győztesét hivatalosan ugyan várhatóan csak ma hirdeti ki a horvát kormány, a Reuters mégis biztosra veszi, hogy a Mol lesz a befutó. A hírügynökség egy horvát kormányhoz közeli, de természetesen meg nem nevezett forrásra hivatkozva közölte tegnap, hogy az OMV utolsó pillanatban megemelt árú ajánlatát a horvát illetékesek elutasították. A horvát állami olajvállalat 25 százalék plusz egy szavazatot biztosító részvénycsomagját így a Molnak fogják eladni. A horvát kormány sajtóosztálya eközben megerősítette, hogy érkezett megemelt OMV-ajánlat, annak figyelembe vétele azonban a pályázat szabályaiba ütközne (Bloomberg), a győztest pedig csak ma hirdetik ki.
A meg nem nevezett forrást idézve a Reuters is azt közli, hogy az illető szerint az OMV ajánlata későn jött és ő nem gondolja, hogy sikeres lehetne. Szerinte - bár Horvátországban sok minden megtörténhet - Ivica Racan kormányfő már kapcsolatba is lépett vezető magyar tisztviselőkkel, hogy megszervezzék az ünnepélyes aláírási ceremóniát. A kabinet majdnem teljesen biztos benne, hogy csütörtökön a Mol győzelmét jelentik be, „bármi más ellentmondana a tisztességes és átlátható eladásnak” - szól a Reuters-idézet.
Az ilyen kiszivárogtatásoknál természetesen mindig nehéz eldönteni, hogy egyszerű nyomásgyakorlásról, vagy tényleg egy jól értesült személy - valójában nem túl szép és a pályázatok szellemét általában sértő - információátadásáról van-e szó. Mindenesetre, mivel a horvát kormány sajtóosztálya időközben megerősítette, hogy érkezett OMV-levél, a megemelt ajánlat figyelembevétele azonban a pályázati szabályokba ütközne, valóban meglepő lenne, ha a pályázaton végül nem a Molt hirdetnék ki győztesnek (bár elméletileg még ezután is elképzelhető, hogy az OMV alacsonyabb ajánlatát hozzák ki legjobbnak, vagy elhalasztják a pályázatot).
Annyi bizonyos, hogy az elemzők szerint a Mol az INA 25 százalékának megvásárlása esetén szinte bizonyosan megszerezhetné a régióban a vezető szerepet, megelőzve az OMV-t.
Horvátországban továbbra is arról cikkeznek újságok, hogy a Mol ajánlata mögött valójában az orosz tőke - közelebbről a Jukosz - áll, ezek a vádak azonban megalapozatlannak tűnnek. A zágrábi Nacional egyfelől abból ítél, hogy a Davor Stern, az INA volt vezérigazgatója - aki a korábbi Mol-INA egyesülési tárgyalások során támogatta a Mollal való partnerséget - orosz olajcégnél vállalt állást. Másfelől felhívja a figyelmet, hogy a Mol nemrég kötött szerződést a Jukosszal az olajszükséglete 80 százalékának megvásárlásáról. Csakhogy Davor Stern nem a Jukoszhoz szegődött, a Mol pedig - lap hírével szemben - csupán olajszükségletének 60 százalékáról kötött tízéves szerződést a Jukosszal.
Az egymás után érkező hírekből látható, hogy a horvátországi privatizáció sem teljesen zökkenőmentes, az illetékesek a legtöbb esetben a saját hivatalos bejelentésük meghirdetett időpontját sem tudják kivárni, mielőtt nyilatkoznának, ezért viszont inkább nem nyilatkoznak egyértelműen. Talán nem véletlen az sem, hogy a Mol felkérte az OMV-t, cáfolja meg a neki tulajdonított, de nem valós híreket a horvát sajtóban, amelyek csak a döntéshozók befolyásolására jók. Mindenesetre a különböző nyilatkozatok alapján már valóban biztosra vehető a Mol győzelme, amely a magyar cég számára egyre inkább diadalnak tűnik (még akkor is, ha sok elemző drágállja az üzletet), az OMV számára pedig blamázsnak.
