BUX 139897.85 0,2 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Van-e élet a Forrás után?

Bár a kormányzati kommunikáció szerint a Forrás-jegyzés lesz a végső kárpótlásijegy-üzlet, minden bizonnyal sem a privatizáció esetén alkalmazott jegybeszámítás, sem a jegypiac nem szűnik meg a részvénycsere után. Szakértők szerint azonban a jegytulajdonosok azzal járnak a legjobban, ha minél előbb becserélik vagy eladják a papírokat.

2003. július 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Július 18-án lezárul a Forrás-jegyzés, ám biztos, hogy - a kormányzati kommunikáció által sugalltakkal ellentétben - ezzel nem ér véget a kárpótlási jegy története. Bizonyára kerülnek még elő a fiókból újabb jegycsomagok, de más módon, az önkormányzati lakás vásárlására vagy a néhány településen még mindig várható földárverésre félretett csomagokból is keletkezhet a későbbiekben kínálat. (Ezt erősíthetik egyébként maguk a befogadásra kötelezett önkormányzatok is, amelyeknek nemigen van más lehetőségük, mint piacon értékesíteni a jegyeket.) Kérdés, hogy lesz-e kereslet a kormányzat által utolsó cserelehetőségként beharangozott Forrás-jegyzés után.
Az általunk megkérdezett, a jegypiacot ismerő szakértők egyetértenek abban, hogy a jegytulajdonosoknak vélhetően a mostani cserén való részvétel, illetve tőzsdei eladás a legjobb választás, később ugyanis illikvid piacra és lemorzsolódó árfolyamra lehet számítani. A jegy ugyan továbbra is a tőzsdén lesz - ki is vállalna egy kivezetési ajánlatot? -, ám könnyen elképzelhető, hogy napokig, esetleg hetekig nem születik majd kötés rá. Azt egyelőre nem tudni, hogy a jövőben milyen állami vagyont kínálnak majd jegyért. Csak annyi bizonyos, hogy a hatályos kárpótlási törvény szerint az államnak továbbra is fennáll ezen kötelezettsége, annak ellenére, hogy az ÁPV Rt.-nek a Forrással kapcsolatos kommunikációjában az egyik legfontosabb elem az volt, hogy ez az utolsó lehetőség a kárpótlási jegyek hasznosítására.
Amíg nem válik ismertté, hogy mit és mikor ajánlanak majd fel, addig a vételi oldalt jó eséllyel kizárólag néhány a jegyre szakosodott befektető adja majd. Ők pedig vélhetően nem fognak túl sokat fizetni a papírokért.
A múlt héten egyébként határozottan erősödött az érdeklődés a Forrás-részvények iránt, ám az továbbra sem nyilvános, hogy eddig hány részvényt jegyeztek le. Az átlagos jegyzésnagyság információink szerint kicsi, a jegyzők döntő többsége százezer forint címletértéknél kisebb pakettel rendelkezik. Az alanyi kárpótoltak és a vásárolt jeggyel rendelkezők aránya kiegyenlített. Persze ebben még nincs benne az a befektető, aki tegnapelőtt vásárolt a tőzsdén 624 ezer jegyet 1250 forintos áron. (A piaci pletykák szerint egy régóta egy kézben lévő, a maga nemében legnagyobbnak számító pakett cserélt gazdát vagy legalábbis névleges tulajdonost). A nagy kötés után egyébként megélénkült a jegypiac, az árfolyam a kisebb kötések esetében is 1200 forintra emelkedett. Az összforgalom csütörtökön 835 ezer, sőt még pénteken is több mint 100 ezer darab lett, ami alighanem rekord a jegy történetében. A Forrás-részvények utolsó jegyzési napja július 18-a, péntek, így a jegypiaci pezsgésnek már csak napjai vannak hátra. A ma vásárolt jegyekből még mindenesetre lehet Forrás-részvény.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet