A Mollal jelenleg is folynak tárgyalások, hogy tisztázódjon, vannak-e még a magyar cégnek további kérdései az INA üzletmenetével kapcsolatban. A megbeszélések után „a privatizációs tanács javasolni fogja a kormánynak, hogy a Molt válassza az INA stratégiai partneréül” - mondta Ivica Racan miniszterelnök, a privatizációs tanács elnöke. A horvát kormány döntése csütörtökön várható. Ljubo Jurcic horvát gazdasági miniszter korábban közölte, hogy ha nagy eltérés lesz a kötelező végső ajánlatok között, akkor a döntéshozatalban az ár lesz a döntő.
A csütörtökön nyilvánosságra került végső ajánlatokban foglaltak szerint a Mol 505 millió dollárt, míg az osztrák OMV 420 millió dollárt ajánlott az INA 25 százalék plusz egy részvényes pakettjéért. A harmadik érdeklődő, az orosz Rosznyeft végül nem adott be kötelező ajánlatot. A Mol által kínált ár meghaladja a korábbi várakozásokat, a horvát kormány 400 millió dollár körüli ajánlatokra számított. A Mol ajánlata 2,02 milliárd dollárra értékeli az INA-t, magasabbra, mint bármely korábbi szakértői vélemény.
A reménybeli INA-ügylet nyomán olyan méretnagyság érhető el, ami miatt megéri magasabb árat adni a társaságért - mondta el a NAPI Gazdaságnak Ferenc I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója. Ferenc ugyanakkor azt is elmondta, hogy euróban számolva csak 15 százalékkal kínáltak többet a januárban javasoltnál (az akkori ajánlat részleteit nem tették közzé).
A Mol két posztot szerezhet az INA héttagú menedzsmentjében - ezen belül a számára fontos pénzügyi igazgatóét -, és két felügyelőbizottsági tagot adhat, ha a magyar olajtársaság ajánlatát fogadják el. Ferenc hozzátette, a Mol ajánlata teljes egészben készpénzes fizetést tartalmaz. Bár a részvénycsere lehetőségét a további, vagyis a 25 százalék fölötti tulajdonszerzésre a Mol felajánlotta, erre egyelőre nem érkezett válasz. Így az ajánlathoz nem kapcsolódik további tulajdonszerzésre vonatkozó opció sem (más kérdés, hogy „birtokon belül” egy későbbi privatizáció során azért a Mol nyilván előnyösebb helyzetben lehet majd).
