Egy éve tartó folyamatos növekedés után júniusban 1,8 százalékkal, 1952 milliárd forintra csökkent a Bamosz (Befeketési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége) tagjai által kezelt teljes vagyon - mondták el a szervezet sajtótájékoztatóján. A visszaesés elsősorban az alapokban lévő tőke 2,3 százalékos csökkenésének volt betudható, míg a pénztáraknál csak 0,9 százalékos volt. (Az üzletág három részből áll, alapokból, nyugdíjpénztárakból és egyéni portfóliókezelésből.) Az év első félévében ugyanakkor az alapok tőkéje még így is több mint 20 százalékkal emelkedett, körülbelül annyival, amennyit egész évre jeleztek előre.
A visszaesés okát a Bamosz is elsősorban a júniusi pénzpiaci eseményekben, az állampapírhozamok alapos emelkedésében látja. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy jelentős szerepe volt egy-két nagybefektető viselkedésének is, aki vagy akik az esés közel felét okozták az egyes K&H-alapokból kivont tőkén keresztül (NAPI Gazdaság, 2003. július 7., 11. oldal).
A Bamosz kiemeli, hogy ilyenkor a befektetők a legjobban teszik, ha nem váltják vissza alacsonyabb áron a befektetési jegyeiket, hanem - ha tudják - tartják azokat. A befektetési jegyek hozamai ugyanis a magasabb állampapírhozamokhoz igazodva ettől kezdve magasabbak lesznek, sőt ilyenkor beszállni is érdemesebb.
