A Bamosz (Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége) alapvetően elégedett a tőkepiaci törvény júniusban elfogadott módosításával - mondta el lapunknak Nagy Zoltán, a szervezet elnökségének tagja. Szerintük a törvényalkotók jól ültették át a hazai jogszabályba - az egész EU-ban forgalmazható európai alapokat, illetve az ezek kezelőit szabályozó EU-direktívát, anélkül, hogy a hazai piacra feleslegesen túl nagy terheket róttak volna. Az európai típusú alapokat kezelő cégekre ugyanis jóval szigorúbb működési szabályok vonatkoznak, ezek jelentős részét a hazai piacon maradó cégeknek nem kell alkalmazniuk.
Az új szabályozás nyomán várható, hogy az európai piacra kilépni kívánó vállalkozások erre a célra külön alapkezelőt fognak létrehozni. Ha ugyanis már meglévő hazai termékeket is európai alapkezelő gondoz, akkor azokra a termékekre is vonatkoznának a szigorúbb kötöttségek. Ezért valószínűleg jobban megéri egy külön cégbe telepíteni a nemzetközi tevékenységet. (Ez az eshetőség legkorábban talán az OTP-csoportnál áll fenn, ahol korábban úgy nyilatkoztak, hogy nemsokára megjelennének a szlovák piacon is.)
A törvénymódosítás kitér például az alapok befektetési politikájára is. Így részletesebben szabályozza, kibővíti a pénzpiaci eszközök körét, ez által különösen a rövid futamidejű külföldi befektetésekben érdekelt alapok lehetőségei nőnek meg. Pontosítja az „alapok alapja” típus szabályozását, eddig ugyanis elvileg akár a tőke 90 százaléka is befektetési jegyben lehetett volna egy alapnál, anélkül, hogy alapok alapjának kellett volna neveznie magát. (Most a határt 80 százaléknál húzták meg.)
Bár az alapkezelők némelyik törvényi szigorítással nem értenek egyet, a módosítást alapvetően jónak ítélik, és különösen dicsérik, hogy a törvényalkotók partnernek tekintették őket az előkészítő munka során.
