BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Két éven belül piacon lehet a Mol egésze

2003. július 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan két éven belül piacra kerül az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. teljes 22,73 százalékos, összesen 24 millió 6 ezer plusz egy darabos Mol-csomagja - derül ki az ÁPV tegnap megjelent hirdetményéből (NAPI Gazdaság, 2003. július 7., 8. oldal). Az idei évben ebből minimálisan 9 millió 840 ezer, maximálisan 14 millió 760 ezer darabot értékesítenének, a fennmaradó részt 2005-ig tervezik eladni. A pályázati kiírásból kiderül, hogy az ügylet megszervezőjének és lebonyolítójának posztjára nemzetközileg elismert befektetési bankokat várnak, de nem teszik lehetővé, hogy azok konzorciumot alkossanak. A magyarországi kisbefektetőknek szóló értékesítésre hazai befektetési szolgáltatók és külföldiek hazai fióktelepei jelentkezhetnek, akik partnereket is bevonhatnak a lebonyolításba.
Az augusztus 7-i beadási határidőből látszik, hogy az ÁPV-nél a kormány korábbi döntésének megfelelően valóban az idén le akarják zárni a tranzakciót, a várható túljegyzéstől függően akár az A sorozatú (tőzsdére bevezetett) részvények 15 százalékát is áruba bocsátva. Ez a Slovintegránál lévő C sorozatú részvénycsomag miatt az alaptőke 13,64 százalékát jelenti. A hirdetményből kiderülnek a meghirdetett privatizációs célok, melyek között első helyen szerepel a privatizációs bevételek maximalizálása. Erre minden esély meg is van, különösen ha a negyedik helyen megjelölt privatizációs cél is megvalósul, azaz a gázüzletág kiszervezése révén várható értéknövekedés a részvények árfolyamában is jelentkezik.
Megfigyelők szerint ugyanakkor nagy esély van arra, hogy ez az értéknövekedés már inkább csak a második csomag 2005-ig tervezett eladásakor realizálódik. A gázüzletág eladásáról ugyanis egyelőre semmilyen új hír nem látott napvilágot, és a gázárrendeletek híján, valamint a gázpiac nyitása előtt valószínűleg nem is fog. További privatizációs cél a tőkepiac támogatása, ami ekkora méretű részvénycsomag piacra kerülése esetén gyakorlatilag automatikusan bekövetkezik, hiszen a közkézhányad ilyen mértékű növekedésével a forgalom többéves távlatban jelentősen növekedhet.
A Mol-menedzsment stratégiájának támogatása szintén egyértelműen következik abból, hogy a részvényeladások után egyre szabadabban hozhatnak majd döntéseket, akár a politikailag oly kényes gázüzletet tekintve is. Az állam tulajdonosi szerepvállalásának megszűnése mint cél pedig a sokéves privatizációs folyamat végére tehet majd pontot, egyelőre úgy tűnik, körülbelül két éven belül.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet