BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiírták a Mol tanácsadói pályázatát

Az ÁPV Rt. kiírta a Mol Rt. állami kézben levő részvénycsomagjának eladását lebonyolító tanácsadó kiválasztására vonatkozó pályázatot. Az értékesítés összetett, külföldi és hazai intézményeknek szóló, zártkörű, hazai nyilvános pályázat keretében történik majd.

2003. július 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nyilvános, egyfordulós pályázatot ír ki az ÁPV Rt. a Mol Rt. állami tulajdonban levő törzsrészvényeinek forgalomba hozatalát lebonyolító befektetési szolgáltató kiválasztására. A pályázatra nemzetközileg elismert külföldi befektetési szolgáltató jelentkezését várják - tájékoztatta a privatizációs szervezet lapunkat (a pályázati kiírás lapunk 8. oldalán olvasható). Az ÁPV Rt., úgy tűnik, nem kíván sokáig késlekedni az idénre tervezett privatizáció végrehajtásával. A két héttel ezelőtti kormánydöntés (NAPI Gazdaság, 2003. június 19., 9-10. oldal) adta felhatalmazással élve már bele is kezdett az ilyenkor szokásos, a korábbi tőkepiaci privatizációs tranzakciók idejéből jól ismert lépések végrehajtásához.
A mostani értékesítés a tervek szerint a korábbiakhoz hasonlóan külföldi és hazai intézményi befektetőknek történő, zártkörű, valamint a hazai piacon - vélhetően kisbefektetőket megcélozva - nyilvános forgalomba hozatallal történik majd. Az eladandó legalább 10 százalékos részvénycsomag László Csaba pénzügyminiszter korábbi nyilatkozata szerint a minimális mennyiség lesz, ez a korábbi gyakorlatnak megfelelően a kereslet függvényében nőhet. (Az A sorozatú részvényekről van szó, hiszen az aranyrészvényen kívül az ÁPV-nek csak ilyen van.) A mostani tranzakció ugyanakkor - amelyről egyre hihetőbbnek tűnik, hogy még az idén lezajlik - csak az első. Várhatóan ehhez kapcsolódik majd egy második is, amikor a megmaradt részvényeket értékesítik majd.
Az idén lezajló értékesítés mindenesetre jót tehet az ÁPV bevételi oldalának. Ez forintban szinte bizonyosan a legnagyobb eddigi bevételt hozó Mol-részvény-értékesítés lesz (bár 55,5 milliárdos bevételével az 1997. áprilisi hasonló tranzakció még versenyben lehet). Értéke még a mostani, 5 ezer forint körüli tőzsdei árral számolva is legalább 50 milliárd forint. Ráadásul, ha most értékesítenék az állami kézben levő - az alaptőke 22,7 százalékát kitevő - részvénycsomag nagyobbik felét, és az idő közben várható gázárrendeletek - és esetleg a gázüzletág eladási folyamatának legalább a megkezdéséről szóló hírek - még némi áremelkedést is hoznának, akkor ennek az akár kétszeresét kitevő bevétel sem lenne elképzelhetetlen.
A befektetési szolgáltatók számára tehát elindult a verseny az elmúlt évek legnagyobb tőkepiaci tranzakciójának lebonyolításáért. Az ÁPV közleményében szereplő „külföldi” kitétel nyilvánvalóan tévedés lehet csak, meglepő lenne ugyanis, ha a magyar brókercégeket és bankokat kirekesztő kitételt a részletes pályázati kiírás is tartalmazná. A hazai befektetési szolgáltatók vélhetően ugyanolyan eséllyel pályázhatnak majd, mint a nagy külföldi befektetési bankok. Különbséget székhelyük címe helyett sokkal inkább az tehet majd köztük, hogy mennyi részvényt milyen ár elérése mellett tudnak elhelyezni a piacon.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet