Nyilvános, egyfordulós pályázatot ír ki az ÁPV Rt. a Mol Rt. állami tulajdonban levő törzsrészvényeinek forgalomba hozatalát lebonyolító befektetési szolgáltató kiválasztására. A pályázatra nemzetközileg elismert külföldi befektetési szolgáltató jelentkezését várják - tájékoztatta a privatizációs szervezet lapunkat (a pályázati kiírás lapunk 8. oldalán olvasható). Az ÁPV Rt., úgy tűnik, nem kíván sokáig késlekedni az idénre tervezett privatizáció végrehajtásával. A két héttel ezelőtti kormánydöntés (NAPI Gazdaság, 2003. június 19., 9-10. oldal) adta felhatalmazással élve már bele is kezdett az ilyenkor szokásos, a korábbi tőkepiaci privatizációs tranzakciók idejéből jól ismert lépések végrehajtásához.
A mostani értékesítés a tervek szerint a korábbiakhoz hasonlóan külföldi és hazai intézményi befektetőknek történő, zártkörű, valamint a hazai piacon - vélhetően kisbefektetőket megcélozva - nyilvános forgalomba hozatallal történik majd. Az eladandó legalább 10 százalékos részvénycsomag László Csaba pénzügyminiszter korábbi nyilatkozata szerint a minimális mennyiség lesz, ez a korábbi gyakorlatnak megfelelően a kereslet függvényében nőhet. (Az A sorozatú részvényekről van szó, hiszen az aranyrészvényen kívül az ÁPV-nek csak ilyen van.) A mostani tranzakció ugyanakkor - amelyről egyre hihetőbbnek tűnik, hogy még az idén lezajlik - csak az első. Várhatóan ehhez kapcsolódik majd egy második is, amikor a megmaradt részvényeket értékesítik majd.
Az idén lezajló értékesítés mindenesetre jót tehet az ÁPV bevételi oldalának. Ez forintban szinte bizonyosan a legnagyobb eddigi bevételt hozó Mol-részvény-értékesítés lesz (bár 55,5 milliárdos bevételével az 1997. áprilisi hasonló tranzakció még versenyben lehet). Értéke még a mostani, 5 ezer forint körüli tőzsdei árral számolva is legalább 50 milliárd forint. Ráadásul, ha most értékesítenék az állami kézben levő - az alaptőke 22,7 százalékát kitevő - részvénycsomag nagyobbik felét, és az idő közben várható gázárrendeletek - és esetleg a gázüzletág eladási folyamatának legalább a megkezdéséről szóló hírek - még némi áremelkedést is hoznának, akkor ennek az akár kétszeresét kitevő bevétel sem lenne elképzelhetetlen.
A befektetési szolgáltatók számára tehát elindult a verseny az elmúlt évek legnagyobb tőkepiaci tranzakciójának lebonyolításáért. Az ÁPV közleményében szereplő „külföldi” kitétel nyilvánvalóan tévedés lehet csak, meglepő lenne ugyanis, ha a magyar brókercégeket és bankokat kirekesztő kitételt a részletes pályázati kiírás is tartalmazná. A hazai befektetési szolgáltatók vélhetően ugyanolyan eséllyel pályázhatnak majd, mint a nagy külföldi befektetési bankok. Különbséget székhelyük címe helyett sokkal inkább az tehet majd köztük, hogy mennyi részvényt milyen ár elérése mellett tudnak elhelyezni a piacon.
