BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tízmilliárd dolláros szerződést kötött a Mol

Aláírták tegnap a Mol és a Jukosz között január 1-jétől életbe lépő, 10-14 milliárd dollár értékű szerződést, melynek értelmében tíz éven keresztül az orosz vállalat szállítja a Mol-csoport finomítói részére szükséges olaj 50-60 százalékát.

2003. július 3. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ünnepélyes külsőségek közepette írták alá tegnap azt a szerződést, amelynek értelmében az orosz Jukosz olajipari vállalat 10 éven át évi 7,2 millió tonna kőolajat szállít a Mol-csoportnak a Barátság kőolajvezetéken Magyarország, illetve Szlovákia irányába. A tízéves szerződés 20 dolláros olajárral számolva mintegy tízmilliárd dollár értékű szállításról szól (a jelenlegi olajárak mellett ugyanakkor a 14 milliárd dolláros érték sem minősíthető a valóságtól elrugaszkodottnak). Az ünnepélyes aláíráson jelen volt Kovács László magyar, illetve Igor Ivanov orosz külügyminiszter, Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója, valamint Mihail Brudno, a Jukosz alelnöke.
A két külügyminiszter egybehangzóan hangsúlyozta annak fontosságát, hogy ilyen horderejű és jelentőségű szerződések aláírásakor ne csupán az érintett társaságok, hanem a diplomácia képviselői is jelen legyenek, ezzel is jelezve, hogy az ilyen típusú hosszú távú szerződések az országok közötti viszony szempontjából is nagy jelentőséggel bírnak. Magyarország és Szlovákia számára például az ellátási biztonság szempontjából sem közömbös, hogy a dunai és a pozsonyi finomítóba érkező kőolaj jelentős része hosszú távon biztosítva van. A mostani szerződés egyébként a két finomító teljes szükségletének mintegy 50-60 százalékát fedezi, és egy hároméves, év végén lejáró fix áras szerződést vált fel. Az új - január 1-jétől életbe lépő - szerződés árai már folyamatosan igazodnak a világpiachoz, és a NAPI Gazdaság információi szerint a Mol számára a térségben kifejezetten kedvező pozíciót biztosítanak.
A Jukosz részéről az ünnepélyességet ugyanakkor némileg csökkentette, hogy a hírügynökségek többsége éppen tegnap számolt be a társaság egyik fő részvényesének, Platon Lebegyevnek az őrizetbevételéről. Lebegyev a Jukosz fő tulajdonosa és vezérigazgatója, Mihail Hodorkovszkij szövetségeseként ismert. Lebegyevet egy 1994-ben történt ügylet kapcsán gyanúsítják azzal, hogy több száz millió dolláros kárt okozott az államnak. A Jukosz részvényeinek 6 százalékos áresését hozó hír mögött sokak szerint az áll, hogy a jelenlegi orosz politikai vezetés aggódik a Jukosz növekvő politikai befolyása miatt. Ráadásul Oroszországban jó néhány ellenzője is van a Jukosz és egy kisebb orosz olajvállalat, a Szibnyeft egyesülésének. Az őszre lezárni tervezett 12-15 milliárd dollár értékű ügylettel a Jukosz Oroszországban az első, a világban pedig a negyedik olajtermelő vállalat lenne.
Mindezzel kapcsolatban Mihail Brudno, a Jukosz első elnökhelyettese - az orosz külügyminiszter balján ülve - a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Lebegyev letartóztatásáról természetesen értesültek. Ugyanakkor cáfolta, hogy a Jukoszt ez bármilyen mértékben is érintené, hiszen, mint mondta, Lebegyev nem a Jukosz alkalmazottja.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet