A Rábát ért sokkhatás feldolgozásaként értékelte stratégiai programját Pintér István, a társaság áprilisban kinevezett vezérigazgatója. A tegnap az elmúlt két év új stratégiáitól már kissé fásult újságírókkal és elemzőkkel ismertetett program végrehajtására Pintér fél évet adott a menedzsmentnek, vagyis az eredményekről a 2004. februári gyorsjelentésben lehet majd először olvasni. A Pintér-program a belső szerkezetátalakítást, a méretre szabást és a hatékonyság javítását, valamint a dezinvesztíció befejezését tűzte zászlajára, ezzel jelezve, hogy egy stratégiai program azért csak korlátozott számú elemből építkezhet.
Jelenleg a Rába versenyképtelen, nincsenek új üzletei és veszteséget termel - értékelte a helyzetet a vezérigazgató. A negyedik negyedévre azonban versenyképes és nyereséges lesz, és új üzletek biztosítják majd a 2004-es növekedést. A külső nehézségeket az iparági recesszió és az éles verseny mellett az erős forint okozza, amelyre válaszul - talán a fejlett kisalföldi konfekcióiparból kölcsönzött terminológiával - a program a társaság méretre szabását hirdette meg. (A jelenlegi Rába ugyanis kissé „lötyög” a megrendelésein.)
A márciusban még 4300 fős létszám 15-20 százalékos csökkentésétől éves szinten 1,26 milliárd, a közvetett költségek mérsékléséből 802 millió, a közvetlen költségek lefaragásából pedig 361 millió forint megtakarítást remélnek. A teljes évre 2,4 milliárdos megtakarítást eredményező intézkedések már az idén is 632 milliós költségcsökkentést eredményeznek. Az első negyedévhez képest 2,3 milliárd forinttal vennék vissza a működő tőkét, ami 150 milliós megtakarítással jár majd. Az eladósodottság az év végére ismét az első negyedéves szint közelébe eshet vissza.
A fő hangsúlyt mostantól a futóműüzletre helyezik, amelyet egyetlen telephelyre vonnak össze. Az üzletágtól ebben az esztendőben 100 millió dollár - a tervezett 225 forintos dollárárfolyamon számolva 22,5 milliárd forint - árbevételt várnak (decemberben még 29 milliárd volt a terv), miközben az csak 130 millió dolláros bevételnél lenne nyereséges. Az alkatrészüzletből a tavaly év végi 12,5 milliárddal szemben már csak 10 milliárdos bevételre számítanak, ami a speciális járműgyártást hozzávéve összesen 33,8 milliárdos csoportszintű bevételi tervet jelent (a tavalyi 39,4 milliárd után). A program tehát egyelőre viszonylag határozott válságkezelésnek tűnik, ami - ha jól sikerül - azzal az eredménnyel járhat, hogy a társaság jövőre visszatér a nyereségességhez.
Az egyetlen jó hír, hogy a Rába aláírta a Honvédelmi Minisztériummal a gépjárműtender ez évi lehívásairól szóló szerződést. Ennek alapján 1,5 milliárd forint értékben hatvan darab (a német Daimler-Chrysler által gyártott) terepjárót szállítanak. A jövő évi lehívásokról a közeljövőben születhet megegyezés, jövőre már a Rába saját fejlesztésű termékei is sorra kerülnek. A társaság vezetése meglehetősen óvatos, a honvédségi szállítások esetében 5-6 százalékos árréssel kalkulál.
