Magyarországon az eddigi legnagyobb, 600 millió eurós új hitel felvételéről írt alá megállapodást a Mol Rt. A többdevizás, rulirozó hitelt egy a BNP Paribas, az ING Bank, és a JP Morgan Chase Bank vezette nemzetközi bankszindikátus nyújtja – jelentette be a társaság pénteken tőzsdezárás után.
A Mol közleménye szerint a hitel általános vállalatfinanszírozási célokat szolgál, s egy 750 millió euróra tervezett finanszírozási csomag része. Ebben a szakaszban csak 500 millió euró felvételét tervezték, ám a szindikálás folyamán tapasztalt túljegyzés – és nyilván a kedvező kamatfeltételek – láttán ezt százmillióval megemelte a társaság.
A hitelszerződés ötéves futamidejű, a lejárat végén egy összegben törlesztendő. A kamat Euribor plusz egy 47,5–65 bázispontos sávban meghatározott, a nettó adósság/EBITDA mutatótól függő felár. Az elért kamatszint nagyon kedvezőnek tekinthető – a magyar állam nemrég felvett félmilliárd eurós hitelének kamata 17,5 bázisponttal haladja meg az Euribort. Amint a Mol közleménye fogalmaz, az elért felár a partnerbankok erős támogatását, a társaság Magyarországon és a régióban meghirdetett stratégiája iránti magas szintű elkötelezettségüket mutatja. A társaság jelezte, hogy jövőbeni finanszírozási ügyleteit is hasonló feltételekkel kívánja megkötni.
A nemcsak Magyarországon, de a közép-európai olaj- és gázszektorban is példa nélküli hitel és annak időzítése több szempontból is kedvező lehet a Mol és tulajdonosai számára. Egyrészt a meglévő mintegy egymilliárd dolláros hitelállomány lejáró részeit a társaság a korábbiaknál jóval kedvezőbb feltételekkel tudja újrafinanszírozni (az Euribor jelenleg alig haladja meg a 2 százalékot). Nem mellékes szempont, hogy a pályázók a hét közepén adják be végleges ajánlatukat az INA negyedének megvásárlására. A részesedés értékét elemzők 300-400 millió euróra teszik. Bár a hitel a bejelentés szerint általános vállalatfinanszírozási célokat szolgál, egyúttal meggyőzően prezentálhatja a Mol ajánlatának erejét. (Emlékezetes, hogy a magyar társaság által végrehajtott legutóbbi sikeres akvizíció, az OTP bulgáriai terjeszkedése előtt a bank nagyon kedvező negyedéves számokkal rukkolt elő, s bejelentette, hogy nem fizet osztalékot). Kedvező a megállapodás a Mol részvényesei szempontjából, amennyiben pozitív üzenete van az állami csomag eladása előtt a potenciális vásárlók felé. A tőzsdei befektetőknek az sem mellékes, hogy a Matáv a közeljövőben készül hasonló nagyságrendű hitelének újrafinanszírozására, s a Mol által elért feltételek a távközlési cég esetében is optimizmusra adhatnak okot.
