Megtorpanhat a Heineken profitjának hat éve tartó növekedése, ismertette a borús kilátásokat tegnap társaság igazgatója. A francia, a holland és amerikai fogyasztók torkán a várakozásoknál jóval kevesebb nedű csordult le, amiért a világ harmadik legnagyobb sörgyárának vezetői az erős eurót s némileg furcsamód az iraki háborút, az atípusos tüdőgyulladást és a bostoni valamint New York-i bárokban bevezetett dohányzási tilalmat okolják.
Habár a cég vezérigazgatója, Antony Ruys áprilisban még az éves profit emelkedését ígérte, ezt az állítást az eddigi eladások alapján nem tudjuk megerősíteni - nyilatkozta a Bloombergnek Albert Holtzappel szóvivő. A jelenlegi adatok alapján a tavalyihoz hasonló, 330 millió eurós nyereségre számítunk az első félévben, ám mivel a söreladások jelentős része a július-augusztusi időszakban történik, az éves profittal kapcsolatban a nyár vége előtt nem szeretnénk előrejelzésekbe bocsátkozni.
Utólag ki kell jelentenünk, hogy az amerikai eladások 7 százalékos bővüléséről szóló év eleji becslésünk is irreális volt - tette hozzá Holtzappel. Az euró ilyen mértékű erősödésére sem számított a cég, a dollár gyengülése 30 millió euró körüli összeggel csökkentheti majd a Heineken éves nyereségét.
A forgalom visszaesését azonban jövőre már ellensúlyozhatja a kelet-európai terjeszkedés. Mint közismert, a Heineken az osztrák Brau felvásárlásával jelentős piacokhoz juthat a térségben, többek között Magyarországon is. (A BÉT-en forgó Brau-papírok sorsáról lásd keretes írásunkat.) A sörfogyasztás világméretű visszaeséséről szóló beszámoló nem csak a Heineken-részvények piacán okozta az árfolyam jelentős - tíz százalék feletti - visszaesését. A szektor vezető társaságának, a Budweisert (az amerikai változat) készítő Anheuser-Buschnak papírjai 1,5, a Stella Artoist gyártó Interbrewnak a részvényei pedig 4,2 százalékkal zuhantak.
