Június 24-én tartották volna a HVB Jelzálogbank Rt. újabb jelzáloglevél-aukcióját, kora reggel legalábbis még így szóltak a hirdetmények. Kora délután azonban a pénzintézet bejelentette, hogy a „magyar pénz- és tőkepiac jelenlegi helyzetére való tekintettel” elhalasztják azt. Nyilvánvalóan ebben szerepet játszhatott a jegybank drasztikus, 200 bázispontos kamatemelése, a jelzálogbank feltételezhetően nem szándékozik az utóbbi fél év legmagasabb kamatszintje mellett eladósodni. Igaz, az ÁKK referenciahozamai szerint tegnap is elsősorban a rövidebb futamidejű állampapírok hozama emelkedett (közel egy egész bázisponttal), a hosszabbaké, például az esetünkben lényegesebb 5 és 10 éves futamidőé csak mérsékeltebben, 0,4, illetve 0,17 százalékponttal.
Az aukción egyébként ismét a 2010/A jelzésű fix és a 2010/B változó kamatozású papírok szerepeltek volna, immáron negyedszer, ezek első három kibocsátása sikeres volt. Legutóbb, június elején például mindkét sorozatot alaposan túljegyezték, igaz, a kibocsátó végül a maximumnál valamivel kevesebb papírt adott oda (NAPI Gazdaság, 2002. június 3., 7. oldal.).
