BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány támogatja a Mol stratégiáját

A szerdán nyilvánosságra került kormánydöntések az állami Mol-részvénycsomag és a gázüzletág eladhatóságáról és a gáztörvény elfogadása illeszkedik a Mol stratégiájához, és a kormányzat támogató hozzáállását bizonyítja - derült ki a Mol menedzsmentjének tegnapi sajtótájékoztatóján.

2003. június 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gázüzletág ma sokkal többet ér, mint két évvel ezelőtt - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. A gáztörvény elfogadásával megteremtődtek a keretek ahhoz, hogy a jövőben a Mol gázüzletága kiszámíthatóan nyereséget termelve működhessen. Már csak az árszabályozási rendeletek megalkotása - a tárgyalások itt is jó irányt követnek Hernádi szerint - kell ahhoz, hogy a Mol stabil növekedési pályára állhasson és befektetési szempontból is a jelenleginél vonzóbb célponttá váljon. Az új gáztörvény megalkotása a hazai kitermelésen elért extraprofit elvonásával - amely a törvény kihirdetésétől számított 45 nap elteltével megkezdődik - 6-8 milliárd forint többletköltséget okoz az idén amúgy is veszteséges gázüzletágnak. A várhatóan 2004. január 1-jétől életbe lépő új árszabályozással azonban hosszú távon - amíg el nem adják - már nyereséget hoz majd a gázüzlet a társaságnak.

A gázüzlet eladásának szándéka ugyanakkor továbbra is megvan, az olajiparban ugyanis sokkal nagyobb növekedési lehetőséget látnak a Mol esetében, mint a társaságnál sokkal nagyobb szereplők által uralt regionális gázpiacon. A hazai gázfogyasztás ugyan biztos növekedés előtt áll, korántsem biztos azonban, hogy ennek nyeresége a Molnál csapódhat le. A gázüzletág három részre bontása (szállítás, tárolás és kereskedelem) ezért várhatóan az év végéig megtörténik, és közben folyamatosan elemzik egészben vagy részben történő eladásának lehetőségeit, természetesen figyelembe véve a szállításra vonatkozó 25 százalék plusz 1 szavazatot jelentő tulajdoni hányad megtartásának kötelezettségét.
Az állami részvénycsomag pénzügyi befektetőknek való eladásáról szóló döntéssel a kormány ugyanakkor kifejezte támogatását a Mol regionális növekedési stratégiáját illetően. Az elérhető eladási ár pedig nagyban függ majd attól, hogy hogyan is árazható majd az árszabályozás ismeretében a gázüzlet 5-10 éves távlatot tekintve. A piacnyitásban pedig nem lát különösebb kockázatot Mosonyi György vezérigazgató, mivel a hosszú távú szerződések kockázatát a törvény megosztja a szereplők között.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet