Ez év végén jár le az Első Magyar Alap futamideje, aminek közeledtével az alap folyamatosan száll ki befektetéseiből: legutóbb a Resti Rt. és a Helikon Kiadó Kft. eladásáról érkeztek hírek (NAPI Gazdaság, 2003. június 11., 1-4. oldal). Az EMA legnagyobb befektetése a NABI Rt. 54 százalékos részvénypakettje, amelynek sorsáról már számos találgatás jelent meg a piacon. Az eredeti, tavaly nyáron megfogalmazott ambiciózus tervek szerint legkésőbb idén májusig egy tőkeemeléssel egybekötött nyilvános kibocsátás és amerikai tőzsdei bevezetés készítette volna elő az alap kiszállását, ezek a tervek azonban lekerültek a napirendről. Mint Róna Péter, az EMA elnöke lapunk kérdésére elmondta, a nyilvános kibocsátásról ugyan végleg letettek, az azonban még nem dőlt el, hogy az EMA által birtokolt 54 százalékos csomagot értékesítik-e, vagy felosztják a tulajdonosok között. Amennyiben a NABI többségi részesedésének eladása valósulna meg, mind szakmai, mind pénzügyi befektetőt el tud képzelni. A kompozittechnológia iránt szakmai befektetők is komoly érdeklődést mutatnak, de az igazán kedvező értékeléshez szükség lenne 200-300 Compobus leszállítására. Az első tíz darab ünnepélyes átadására július 4-én, az Egyesült Államok nemzeti ünnepén, Phoenix városában kerül sor - mondta el az elnök. A gyártási kapacitásból következően megfigyelők valószínűsítik, hogy a szakmai befektető bevonására alkalmas helyzet minden bizonnyal csak 1-2 év múlva áll elő. Addig esetleg pénzügyi befektető bevonásáról lehet szó.
Az elmúlt időszakban pletykaszinten felmerült egy menedzsmentkivásárlás lehetősége is. Ezzel kapcsolatban Róna Péter nem foglalt állást, mint fogalmazott, „nem ismeri a menedzsment bankszámláját”. Megfigyelők szerint azonban nem valószínű ez a megoldás, még akkor sem, ha feltételezzük, hogy egy ilyen kivásárlás jelentős részben bankhitelből finanszírozható lenne. A saját erő előteremtése nehézségekbe ütközhet, miután a tervszámokhoz kötött opciós programból a vezetők az utóbbi években viszonylag kevés bevételre tehettek szert.
Az EMA egy másik befektetésével, a Biorexszel kapcsolatban Róna Péter elmondta, hogy a végelszámolásról szóló információink csak félig felelnek meg a valóságnak. A társaság veszprémi toxikológiai üzletágát eladják, így ez az üzletág valóban megszűnik. A kutatással azonban más a helyzet, miután váratlanul külföldi érdeklődés mutatkozott a társaság által felfedezett egyik molekula iránt. Mint elmondta, az eredetitől alapvetően különböző terápiás területről van szó, de humán alkalmazásról. Az elnök a folyamatban lévő tárgyalásokra hivatkozva további részletekkel nem szolgált, mint mondta, várhatóan három hét múlva többet is mondhat.
