BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

MNB-segítség a tőzsdei kötvénypiacnak

Az MNB közleménye szerint novembertől kibővíti majd az általa hitelműveletekben elfogadott értékpapírok körét a tőzsdére bevezetett jelzáloglevelekkel és legalább A hitelminősítésű kibocsátók vállalati kötvényeivel.

2003. június 16. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az MNB novembertől - az Európai Központi Bank eszköztárával való harmonizáció keretében - kibővíti a hitelműveletek során általa elfogadható fedezetek (az úgynevezett jegybankképes értékpapírok) körét egyrészt a forintban kibocsátott, a BÉT-re bevezetett jelzáloglevelekkel, másrészt a legjobb minősítésű vállalatok kötvényeivel. Az utóbbi csoportba Magyarországon vagy az Európai Gazdasági Térségben bejegyzett cégek szintén forintban denominált és a hazai tőzsdére bevezetett papírjai tartozhatnak, amelyek - vagy azok kibocsátója - minimum „A” minősítéssel rendelkezik. (Legalább egy, az MNB által elfogadott hitelminősítőnél, ezek a Moody's, az S&P és a Fitch.)
A bővítéssel az MNB támogatni kívánja a hazai tőkepiac fejlődését, törekedve a kibocsátók közötti versenysemlegesség megőrzésére. Így az elfogadható fedezetek körébe bevonta az összes, a hazai tőkepiacon jelentőséggel bíró, alacsony kockázatú értékpapírt - áll a közleményben. A részletesebb szabályozást később teszik közzé. Eszerint tehát az MNB-vel repoügyleteket végző - értékpapír fedezete mellett hitelt felvevő - pénzintézetek lehetőségei bővülnek, és növekszik ezen jelzáloglevelek és vállalati kötvények biztonsága és likviditása.
Így nyilván szívesebben vásárolnak majd hasonló értékpapírokat. Hogy a gyakorlatban mennyire fognak élni a kötvények intézményi tulajdonosai ezzel a lehetőséggel, az persze kérdés, a dolgok elvi jelentősége és üzenete a tőzsde számára mindenesetre igen fontos. A vállalati, banki kötvények, különösen a jelzáloglevelek piaca egyébként az utóbbi egy-két évben jelentős felfutást mutatott a parketten.
Mivel a jelzálogleveleknél nincs szükség hitelminősítésre, a tőzsdére bevezetett FHB-, HVB- és OTP-papírok mind ebbe a körbe tartoznak. Az OTP Jelzálogbanknál a változás mindenesetre egyelőre azért nem jelentős, mert az MNB közleménye szerint a kibocsátó kapcsolt vállalkozásaitól nem fogad majd el fedezetet, márpedig köztudott, hogy az eddigi jelzáloglevelek jórészt vagy egészben a bankcsoporton belül keltek el.
Ami a vállalati kötvényeket illeti, tőzsdére bevezetett kötvényeket többek között a Matáv bocsátott ki. A telefoncégnek egyelőre BAA1 és BBB+ minősítései vannak (megegyezően tulajdonosa, a Deutsche Telekom hitelminősítésével), az általa kibocsátott kötvényekre tehát ez nem vonatkozik, legalábbis egyelőre. A Molnak még nincs hasonló minősítése, a cég eddig ezt nem is kérte. Megfigyelők szerint a gázüzletág rendezetlen helyzete miatt ez egyelőre vélhetően szintén nem érné el az A osztályt. Vannak még bankok által kibocsátott kötvények is a tőzsdén. Közülük információink szerint az MKB hosszú lejáratú adósságaira adott a Moody's A2-es értékelést. Az OTP ugyan nem szerepel kötvénykibocsátóként a tőzsdén, mindenesetre a hosszú lejáratú kihelyezéseknél szintén A2-es minősítéssel dicsekedhet.
A Standard & Poor's honlapján lekérdezhető lista szerint a társaság a két utóbbi pénzintézetet BBB minősítéssel látta el, akárcsak a K&H Bankot és számos hazai biztosítót. A listán egyetlen vállalat forintadósságai szerepelnek „A” minősítéssel: ez a Pannon GSM, amelynek korábban voltak ugyan tőzsdére bevezetett kötvényei, jelenleg azonban nincsenek.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet