Nincs napirenden a Mol-részvények eladása az OMV-nél - mondta Thomas Huemer, az OMV sajtószóvivője az MTI-nek adott nyilatkozatában. Az osztrák kőolajkonszernnél még nem hoztak döntést arról, hogy hosszú távon meg kívánják-e tartani 9,1 százalékos Mol-részesedésüket. Mivel az erről szóló döntés még nem született meg és az OMV csak eldöntött tényekről ad tájékoztatást, az esetleges eladásról szóló híreket puszta spekulációnak minősítette.
A szóvivő elmondta, hogy a Mol-részvények megvásárlásakor még a kelet-közép-európai olajipari konszolidáció lebegett az osztrák olajvállalat vezetőinek szeme előtt.
Wolfgang Ruttenstorfer OMV-vezérigazgató korábbi, a Bloomberg hírügynökségnek adott nyilatkozatát (NAPI Gazdaság, 2003. június 12., 11-12. oldal) a Mol-részvények esetleges eladásáról úgy kell értelmezni, hogy az OMV a saját erőből történő növekedés stratégiájára tért át. Ezt az osztrák olajcég sikeresen folytatja, amióta kiderült, hogy az olajipari konszolidáció az együttműködések és vásárlások útján nem fog megtörténni.
A Mol-részvényesek tehát elvben fellélegezhetnének, mivel úgy tűnik, az OMV pakettje mégsem fog rövid távon piacra kerülni. Ugyanakkor Ruttenstorfer nyilatkozata egyértelműen utalt arra, hogy stratégiai okokból már nincs szükségük a részvényekre, így nyilvánvaló, hogy az esetleges eladást pénzügyi okok motiválhatják majd. Ez pedig azt is jelentheti, hogy az ÁPV Rt. idénre tervezett részvényeladási akciójánál magas ár esetén - amire a jelek szerint egyedül az addig megvalósuló új gázárszabályozás adhat esélyt - versenytárs jelentkezhet az eladói oldalon. Nagy kérdés ezek után, hogy ilyen potenciális kínálat milyen hatással lehet a tőzsdei árfolyamra.
