Májusban is folytatódott az október óta tartó tendencia, tovább növekedett a hazai befektetési alapokban lévő vagyon. A befektetési alapkezelők összesen 1988 milliárd forintnyi tőkét kezeltek, ami 3,4 százalékos gyarapodás - írja a Bamosz (Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége) közleménye.
Ebből az összegből az alapokra 1159 milliárd jutott, 469 milliárd nyugdíjpénztárakban, 360 milliárd egyéb portfóliókban feküdt, az egyes területeken nagyjából megegyezett a növekedési ráta.
Az alapokon belül továbbra is az ingatlanalapok a legnépszerűbbek, százalékos arányban legalábbis itt nőtt a legjobban, 12 százalékkal a tőke. (Csak a nyílt végűeket figyelembe véve ez a szám számításaink szerint már 14 százalék, egy év alatt pedig több mint hatszoros volt az emelkedés.) A verseny szoros, az Európa (12,81 milliárd forint) őrzi vezető helyét, a Raiffeisen alapja (12,46 milliárd) nemrég kissé megelőzte az OTP-ét (12,37 milliárd). Változatlanul a kötvényalapok teszik ki a teljes vagyon kétharmadát, bár növekedésük májusban kissé átlag alatti volt, akárcsak a részvényalapoké.
Abban, hogy mára az alapkezelők által kezelt vagyonon belül 40 százalék fölé emelkedett a pénztári szektor és az úgynevezett egyéni portfóliókezelés aránya, elsősorban az a ludas, hogy a pénzügyi csoportok többsége - a tőkepiaci törvény által adott lehetőséget kihasználva - ezekbe a társaságokba koncentrálta vagyonkezelési tevékenységét. A Bamosz információi szerint a vagyonkezelési tevékenységek átszervezése mára minden nagyobb pénzügyi csoport esetében lezárult.
