Olcsó volt és attraktív, de a stratégiai cél nem valósult meg - fejtette ki a Bloombergnek adott hosszabb interjújában Wolfgang Ruttersdorfer, az OMV vezérigazgatója az osztrák olajvállalat közel 10 százalékos Mol-részvénycsomagjának megvásárlásáról. Két évvel ezelőtt az OMV vezetésének a szemei előtt egy viszonylag közeli regionális konszolidáció lebegett - akkor a céget még Richard Schenz vezette -, természetesen osztrák vezető szereppel. Ennek eszköze lett volna a 10 százalékos részvénycsomag megvásárlása is, az elképzelés azonban nem valósult meg és középtávon már nem is látszik reálisnak - mondta el az OMV-vezér. Az azóta 9,1 százalékosra csökkent részesedés - a Mol alaptőkéje a Slovnaft többségének megszerzése kapcsán időközben megemelkedett - sorsa jelenleg nyitott. A vezérigazgató szerint a további vásárlás az OMV részéről kizárt, hiszen ott a 10 százalékos szavazati korlát, amely értelmetlenné teszi részesedésük további növelését.
Nyitott kérdés, hogy hoszszabb távon megtartjuk-e a részvényeket - mondta el Ruttensdorfer. Az interjúból ezek alapján végül is nem derül ki, hogy el kívánja-e adni a pakettet az osztrák versenytárs.
Ugyanakkor a Mol-csomagra vonatkozó állításokat követően Ruttensdorfer arról beszélt, hogy az INA-pályázaton elért siker esetén sem biztos, hogy alaptőkét emelnének. Ebből megfigyelők arra következtetnek, hogy a Mol-csomag eladása szóba is jöhet mint lehetséges bevételi forrás, hiszen stratégiai okokból való megtartásának már nincs értelme. Ráadásul az OMV pénzügyi befektetésként is nyert a részvényeken, ha feltételezzük, hogy legalább a jelenlegi tőzsdei áron meg tudna válni tőlük. A vásárláskor ugyanis a Mol bőven 4000 forint alatt forgott a tőzsdén, és csak a legdrágábban vett részvények kerülhettek 5 ezer forintnál többe, ami a 10 százalékos csomag folyamatos megvételét feltételezve 4500 forint körüli bekerülési árat valószínűsít (ez több mint 40 millió eurós hasznot, a befektetéshez viszonyítva 3 év alatt 25 százalékos hozamot jelent).
A 2000 októberében bejelentett akció során (NAPI Gazdaság 2000. október 12., 13-14. oldal) az osztrák olajcég 5 százaléknál nagyobb részvénycsomag megszerzéséről tett bejelentést, de már akkor ismert volt, hogy valójában tíz százalékhoz közeli mennyiségről van szó. Abban az időben a Mol árfolyama az 5200 forintot is meghaladta és 5150 forinton megszületett a tőzsde ez ideig legnagyobb értékű kötése. Ebben a Mol akkori alaptőkéjének 2,7 százaléka cserélt gazdát, a vevő az OMV volt. Érdekes ugyanakkor, hogy tőzsdei berkekben azt is rebesgették - bár ezt hivatalosan soha senki nem erősítette meg - hogy az eladói oldalon ugyanaz a befektetői kör állt, amelyik éppen az elmúlt hetekben jelentette be (2003. június 6., 11-12. oldal) 3 százalékos tulajdonszerzését a magyar olajcégben.
