Semmibe veszik a dolgozók jogait a NABI kaposvári gyárában - ismertette Szőke Károlynak, a Vasas Szakszervezet elnökének szavait az MTI-re hivatkozva az index.hu. A szakszervezet emiatt sztrájkra készül és feljelenti a céget. Az alkalmazottakkal való bánásmódot nehezményező szakszervezeti tagok - akik úgy érzik, a gyárban semmibe veszik jogaikat, gátolják a munkások szabad szervezkedését s megfélemlítik a szakszervezet tagjait - panaszos levelet írtak a Somogy Megyei Közgyűlés, illetve a megyei szakszervezet elnökének. A megkeresett politikusok felvállalták az ügyet s meglátogatták a gyárat.
Ezen gyárlátogatáson állítólag az lett volna a cél, hogy megvitassák a munkaadó és a munkavállalók közötti feszültség okait s tisztázzák az esetleges félreértéseket. A megyei közgyűlés elnöke ezen egyeztetés után tartott sajtótájékoztatón azonban már „minősíthetetlenül arrogánsnak, alpárinak” nevezte a dolgozók problémáihoz való cégvezetői hozzáállást. Szerinte ezt bizonyítja az is, hogy csütörtökön két szakszervezeti vezetőnek jogtalanul, rendkívüli felmondással megszüntették a munkaviszonyát.
Érsek Ákos, a NABI kommunikációs igazgatója lapunk kérdésére elmondta, a társaság és a munkavállalók között fennálló - minden munkavállalóra vonatkozó - kollektív szerződés megfelelő belső egyeztetési fórumokat biztosít a dolgozóknak elégedetlenségük kifejezésére. Kaposváron ezt az egyeztetési kötelezettséget semmibe véve két - azóta munkaviszonyából felmentett - szakszervezeti vezető szervezésében született a megyei közgyűlés elnökének írt levél. Azzal, hogy külső személyeket vontak be a társaság ügyeibe, s kikerülték a belső egyeztető fórumokat, súlyosan megsértették a kollektív szerződést. A kommunikációs igazgató szerint a levélírással és külső személyek bevonásával a szakszervezeti vezetők jelentős kárt okoztak a cégnek. Ezt a vezetés természetesen sérelmezte, ami a két levélíró elbocsátásához vezetett. A cég a dolgozók levélben leírt problémáit nem a nyilvánosság előtt kívánja megtárgyalni, erre a kollektív szerződés által kijelölt fórumokat kiválóan alkalmasnak tartja - tette hozzá Érsek.
