BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem adnak haladékot a Humetnek

Volt tulajdonosai nem adnak haladékot a Humetnek, a részvénycsere során papírjaikat be nem nyújtók többsége ugyanis nem egyezett bele követelése esedékességének eltolásába. A cég ezek után igen nehéz közgyűlés elé néz ma.

2003. május 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem adnak haladékot a volt részvényesek a Humetnek, a megkeresett - a zsargonban csak 36 forintosként emlegetett - részvényesek fele nem is reagált, és a válaszolók jelentős része is elutasította a cég halasztási kérelmét. Az ügy tavaly szeptemberig nyúlik vissza, amikor is a részvénycsere során papírjaikat be nem nyújtó tulajdonosok részvényeiért a cég 36 forintot ígért. A Humetnek az így összegyűlt közel 130 millió forintnyi követelést április elején kellett volna kifizetnie, ám az APEH-gyanúsítás után kritikus helyzetbe került cég lehetőségeit ez többszörösen meghaladja. A helyzet megoldására a közgyűlés tett kísérletet, az összegyűlt tulajdonosok felkérték az igazgatóságot: levélben keresse meg a 36 forintos részvényeseket, s kérje tőlük követelésük esedékességének jövő júliusig történő elhalasztását.
A megkeresett tulajdonosok fele azonban egyáltalán nem válaszolt a cég levelére, s mivel abban egy szerződés módosítására kérték őket, ezen reakciójukat nemleges válasznak kell tekinteni. A cég levelét válaszra méltatók számbeli többsége ugyan beleegyezett a Humet kérésébe, ám a követelések közel 30 százalékával bíró néhány nagyobb tulajdonos elutasította azt, sőt fizetési meghagyást is küldött. (A cég persze jelen helyzetben képtelen a követelések teljesítésére, s valószínűtlen, hogy egy esetleges felszámolás esetén bármely tulajdonos komolyabb összeghez juthasson.)
A társaság ezek után igen nehéz közgyűlés elé néz ma. A Humet helyzete már-már kilátástalan, a csődfenyegetéssel a háta mögött forráshoz jutni szinte képtelen, ami pedig elengedhetetlen lenne a cég talpra állításához. A mai plénum várhatóan elfogadja ugyan az áprilisban első nekifutásra elutasított mérleget, ám kérdéses, hogy a súlyos válságból megtalálja-e a kiutat. Lejár ráadásul a céget az elmúlt pár évben életben tartó Civin János mandátuma is, s bizonytalan, hogy az elnök ilyen helyzetben akar-e újabb öt évre a vezetői székbe ülni. A cég saját tőkéje ráadásul kritikus szintre, az alaptőke kétharmada alá csökkent, ami után elvileg az alaptőke leszállításáról kéne határozni. Ez azonban már egy újabb, rendkívüli közgyűlés feladata lesz.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet