BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megvette a Globus a maradék Csabait

A Globus Rt. megvásárolta a Békéscsabai Konzervgyár Rt. 33,31 százalékát, így részesedése 100 százalékra nőtt a csabai cégben.

2003. május 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Globus Rt. bejelentette, hogy eddigi 66,69 százalékos részesedését 100 százalékosra növelte a Békéscsabai Konzervgyár (CsaKo) Rt.-ben. A csabai gyár részvényeinek eredetileg 80 százalékára írt alá adásvételi szerződést 2000 nyarán a Globus Rt., később azonban kiderült, hogy a társaságnak csak 53,3 százalékát vásárolta meg közvetlenül. A közkézen lévő részvényekből a részesedését először 60, majd a részvénycsere során be nem cserélt részvények helyett kibocsátott új papírok megvásárlásával 66,69 százalékra növelte az évek során. A Globus 2001-es és tavalyi éves jelentése szerint is a társaság mellett a csabai tulajdonosa három magánszemély volt, nyilván ők döntöttek most az eladás mellett. Erre persze jó okuk lehetett, hiszen a Békéscsabai Konzervgyár Rt. saját tőkéje az évek során szépen növekedett, így vélhetően nyereségük keletkezett a részvényeken. A Globus jelentése szerint a CsaKo tavaly 633 millió forint adózott eredményt ért el, saját tőkéje pedig 6,337 milliárd forintra duzzadt. Az év elején ráadásul - a Globus gyorsjelentéséből következően - akár egymilliárd forintot meghaladó profit is keletkezhetett a CsaKóban, valószínűleg békéscsabai telephelyének és eszközeinek a Bonduelle csoport felé való értékesítésén. A CsaKo eközben nem ürült ki, abban maradt ugyanis a bajai mélyhűtött termékeket előállító gyár.
A Globus egyébként - amelynek részvényeit tegnap lehetett utoljára a 100 forintos osztalék első, 62,5 forintos részletére jogosító szelvénnyel megvásárolni a BÉT-en - a tavalyi kedvező eredményei után az idén további növekedést tervez. Az idei - az éves jelentésben szereplő - üzleti tervek szerint a csoport konszolidált adó előtti profitja elérheti a 2 milliárd forintot, de ez az év elején megvásárolt Békéscsabai Hűtőipari Rt. konszolidálásával és annak várt teljesítménye esetén további 300 millió forinttal nőhet. A frissen megvásárolt lengyel Elsner Polent a második félévtől konszolidálják, a tőle várt 5 százalékos árbevétel-arányos nyereség erre az esztendőre jutó része a 100 millió forintot vélhetően nem haladja majd meg jelentősen. A várt profittal és a friss tőkeemeléssel hígult részvényszámmal számolva a Globus így adó előtt 240 forint, adó után 200-220 forint körüli eredményt is hozhat papíronként (ha a menedzsment által várt adatok teljesülnek). A szelvényvágással is számolva a tegnapi árfolyam mellett adódó 5-5,5 körüli P/E mutatójukkal (várt eredménnyel számolt) így a Globus-részvények - dacára az elmúlt félévben bekövetkezett intenzív emelkedésnek - még mindig nem tartoznak a BÉT drágább papírjai közé, igaz, már a legolcsóbbaknak sem tekinthetők.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet