Áprilisban sem vásárolt újabb objektumot az OTP Ingatlan Alap, így a hónap végére 10,3 milliárd forintból csak 4,2 milliárd forint, a tőke 40 százaléka volt ingatlanokban - derül ki az alapkezelő új internetes oldalán elhelyezett havi jelentésből. Azóta az alap tőkéje tovább nőtt, - legutóbb meghaladta a 11,3 milliárd forintot -, így nagy valószínűséggel a szabad pénzeszközök értéke is 7 milliárd forint fölé emelkedett.
Az alapkezelő szerint egyébként a bérbe adott ingatlanok bruttó bérletidíj-hozama (a bérletidíj-bevételek osztva az ingatlanok nyilvántartási értékével) évi 11,2 százalékot tesz ki. Teljes kapacitáskihasználtság esetén ez elérné az évi 12 százalékot is. (Mivel azonban a tőke több mint fele állampapírban fekszik, az alap hozama elmaradt ettől a szinttől.) Az ingatlanlistán április végén is az ősszel egy csomagban megvásárolt, diplomáciai célú, valamint luxuslakásokból és irodákból álló ingatlanokat találjuk.
Az ingatlanalapok változatlanul népszerűek, napról napra friss befektetői pénzek érkeznek hozzájuk. A három nagy, az Európa, az OTP és a Raiffeisen mindegyike 11 milliárd forint fölötti vagyonnal rendelkezik. Az Európa 12 milliárdhoz közelít, a másik kettő szinte fej fej mellett, 11,3 milliárd forint körüli összegnél tart. A folyamatos tőkebeáramlás és az ingatlanvásárlások hosszú technikai átfutási ideje miatt az alapok alacsony ingatlanhányaddal dolgoznak, az arány az Európánál 42, a Raiffeisennél 60 százalék közelében van. Elindult a Budapest Ingatlan Alapok Alapja folyamatos forgalmazása is. A konstrukció elsősorban a Raiffeisen és az Európa méretét növelheti, hiszen nem közvetlenül fektet ingatlanba, hanem más alapokon keresztül.
