BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kedvező folyamatok a Mezőgépnél

Megalapozottnak tűnhet a Mezőgép idei 900 milliós nyereségterve, miután a cég a szezonálisan gyengének számító első negyedévben 327 milliós üzemi nyereséget termelt. A devizahitelek árfolyamvesztesége miatt a nettó nyereség csak 109 millió forint lett.

2003. május 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Továbbra is feszített tempóban, 43 százalékkal növelte árbevételét az első negyedévben az orosházi Mezőgép Rt. A növekedés nagyobb részét szokatlan módon belföldön sikerült elérni, miután az első negyedévben már egymilliárdos bevétel származott az ezelőtt főleg csak negatív értelemben emlegetett, a General Motorsszal való együttműködésben megvalósuló CVT-projektből (fokozatmentes sebességváltó-alkatrészek gyártása). Az autóipari gyártásból és precíziós megmunkálásból származó forgalom 46, míg a mezőgazdaságigép-gyártás bevétele 33 százalékkal nőtt. A mezőgazdasági bevétel növekedéséhez az Észak-Amerikába szállított markolókanalak, valamint a Nyugat-Európában értékesített emelőszerkezetek, kézi úthengerek és golfpályafűnyírók járultak hozzá. Az értékesítés önköltsége csökkent, az árbevétel 86,3 százalékáról 85,7 százalékára, miután az egy évvel korábbi átszervezési költségek nem ismétlődtek meg és a két nagy projekt (a CVT és a turbófeltöltőház-gyártás) lehívásai folyamatosak voltak. Az árbevétel-növekedéstől jóval elmaradtak, csak egy százalékkal emelkedtek az általános és igazgatási költségek.
A társaság üzemi nyeresége 327 millió forintra nőtt, annak ellenére, hogy a tavalyi műszakszám-arányos amortizációval szemben immár teljes amortizációt számoltak el.
A pénzügyi tételek 148 millió forinttal rontották az eredményt, mivel a forint első negyedévben bekövetkezett gyengülése miatt a devizahiteleken 184 millió forint nem realizált veszteség keletkezett. Az adózott nyereség 109 millió forintot tett ki az egy évvel korábbi 21 milliós veszteséggel szemben. A Mezőgép első negyedéve kedvező tendenciát jelez. Az időközben megszerzett új munkákat és a vélhetően egyszeri árfolyamveszteséget figyelembe véve reális lehet a 900 millió forintos idei nyereségterv.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet