BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A második negyedben javított az Egis

2003. május 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mérsékelt áreséssel reagált az Egis részvénye a társaság tegnap közzétett gyorsjelentésére. Pedig a jelentés egy súlyos félelmet eloszlatott: az orosz export múlt év végi visszaesése valóban csak átmeneti jelenségnek bizonyult. A belföldi forgalom és az export forintban egyaránt tíz százalékkal emelkedett negyedéves szinten. Ennek ellenére - jelezve a hazai gyógyszerpiac növekedését - az Egis piaci részesedése 6,6 százalékra csökkent, s a cég már csak a harmadik legnagyobb szereplő a Richter és a Novartis után.
Az export forintban féléves szinten - szemben az utolsó két negyedév között bekövetkezett emelkedéssel - még mindig 7 százalékos visszaesést, az összárbevétel pedig mindössze kétszázalékos emelkedést mutat, bár a termelés volumene 10 százalékkal nőtt. A FÁK-ba irányuló export dollárban 69 százalékkal, féléves szinten viszont csak 13 százalékkal nőtt, a társaság ennek ellenére tartja az orosz, illetve FÁK-piacokra vonatkozó, dollárban 25 százalékos növekedést ígérő éves tervét. A kelet-európai kivitel 39 százalékkal (féléves szinten 28 százalékkal) emelkedett.
A nyugati készítményexport örvendetes és váratlan, féléves szinten 25 százalékos emelkedése döntően a Servier-nek szállított termékek megugrásának köszönhető, s az éves várakozás a korábbi 12 millióval szemben már 16-17 millió dollár, igaz, ez vélhetően nem a legnagyobb nyereséghányaddal működő reláció.
A közvetlen költségek a volumenváltozásnál kisebb, 9 százalékos, a közvetett költségek 8 százalékos emelkedést mutatnak, míg a céltartalékok 180 millióval rontották a nyereséget. Az üzemi nyereség 2,935 milliárdos értéke 35 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A gyorsjelentés sommás megállapítása szerint a csökkenés oka teljes egészében az árfolyamok kedvezőtlen alakulása.
Ezen a negyedéves, 93 milliós pénzügyi nyereség nem sokat segített: az elmúlt időszakban az Egis meglehetősen hézagosan fedezett - decembert és januárt fedezetlenül hagyta -, így a negyedévben ebből csak 130 milliós nyereség jött össze. A társaság újabb fedezési technikákkal próbálkozik, a tegnap délutáni elemzői találkozón némi meglepetést okozott a knock out (k.o.)-opció bejelentése. A kiütés okozta első riadalom után Marosffy László igyekezett megnyugtatni a kedélyeket. Az elnevezés arra vonatkozik, hogy bizonyos sávból történő kilépés esetén az opció érvényét veszti. Sajnos a meglévő augusztusi és szeptemberi ügyletek a jelenlegi 1,15-os euró/dollár árfolyamnál már sávon kívül vannak, vagyis értéktelenek, ám a lejáratig még minden megtörténhet. Az adófizetési kötelezettség emelkedése is hozzájárult ahhoz, hogy a negyedéves adózott eredmény 30 - a féléves csak 25 - százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A részvényeseket az elmúlt hónapokban leginkább foglalkoztató témáról, a deramciclane-ról is részletesen beszámolt a társaság. Marosffy László elmondta, hogy megkapták a Pharmaciától, illetve az Oriontól az amerikai és európai klinikai vizsgálatok eredményeit, s az Egis szakemberei ennek alapján kijelölték a lehetséges kutatási irányokat. Az egy hónappal ezelőtti szakértői egyeztetés során javasolták az Orionnak a molekula közös fejlesztésének folytatását ugyanezen, vagy ha ez nem lehetséges, más terápiás területen. Az Egis meggyőződése szerint ugyanis a deramciclane értékes. A pénzügyi igazgató úgy látja, hogy a jelenlegi részvényárfolyam nem tartalmaz a deramciclane-nal kapcsolatos várakozást, és ezt az Egis nem is szeretné (annak idején sem az Egistől, hanem az Oriontól jött ki a kutatások híre). A klinikai rész befejezése egyébként mintegy 10 millió dollárba kerülne, ám ennél sokkal drágább lenne a bevezetéshez szükséges marketing. A finnek válasza június végére várható.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet