A varsói értéktőzsde nemrég a részvénypiaci hangulat mérésére alkalmas mutatót vezetett be. A Wigométernek nevezett indikátor azt jelzi, mit várnak a piaci szakértők a következő héten a WIG-20 blue chip indextől. A Wigométert a tőzsde számítja az árjegyzőknek, szakértőknek kiküldött kérdőívek alapján. A szakértők minden csütörtökön az „esik”, „emelkedik”, „nem változik” kategóriák közül választva közlik a WIG-20 következő heti alakulására vonatkozó várakozásaikat. A Wigométer értékét a pozitív és negatív várakozások egyenlegeként számítják, a mutató mínusz és plusz száz pont között mozoghat. A kapott adatot minden pénteken, kereskedési idő után teszik közzé. A varsói példa alapján a NAPI Gazdaság tervei között szerepel egy Buxométer bevezetése, amely a magyar piacon jelentősebb forgalommal rendelkező, a külföldi mellett a hazai megbízók hangulatát is ismerő brókerházak munkatársainak prognózisán alapulna. A Buxométert terveink szerint hamarosan rendszeresen, hétfői számunkban publikáljuk.
